Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Makedonya, doğalgaz alanında işbirliği memorandumu imzaladı

Bulgaristan ve Makedonya, doğalgaz alanında işbirliği memorandumu imzaladı

02 Ağustos 2017

Bulgaristan ve Makedonya arasında doğalgaz alanında anlaşma ve işbirliği memorandumu imzalandı. Memorandum Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi tarafından imzalandı. Enerji alanında işbirliği memorandumu Başbakan Boyko Borisov’un başkanlığında Bulgaristan heyetinin Üsküp’e ziyareti kapsamında imzalandı.

Memorandumda Bulgaristan ve Makedonya hükümetlerinin her iki ülke, Güneydoğu Avrupa bölgesi ve Avrupa Birliği için enerji tedariki güvenliğinin artırılması hususundaki siyasi düzeydeki niyetini teyit etmesinin yanı sıra Avrupa Enerji Birliği oluşturulmasına desteğini ifade etmesi öngörülüyor.

Bulgaristan ve Makedonya’nın iki ülkenin doğalgaz sistemleri arasında doğrudan yeni bir doğalgaz bağlantı hattı kurulmasına yönelik imkanları araştırması öngörülüyor. Bu amaçla ortak bir gaz çalışma grubu oluşturuluyor. Bu grupta iki ülkenin ilgili bakanlıkların temsilcileri ve doğalgaz iletim şirketlerinde çalışan uzmanlar yer alacak. Memorandumun yürürlüğe girmesinden altı ay sonra projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan teknik, hukuki, pazar, ekonomik, mali ve düzenleyici parametreleri tanıtan teknik ve ekonomik analizi hazırlanması gerekir. Bulgaristan ve Makedonya arasında yeni bir doğalgaz bağlantısı kurulması kararı mevcut gaz iletim altyapısının yanı sıra Yunanistan-Bulgaristan, Türkiye-Bulgaristan arasında doğalgaz bağlantı projelerinin gerçekleştirilmesi ve Balkan Gaz Dağıtım Merkezi konsepti bazında alınacak.

Bakan Petkova, Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi’yi çalışma grubunun ilk oturumunu gerçekleştirmesi üzere 10-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Sofya’yı ziyaret etmeye davet etti. İki bakanlar yaptığı görüşmede enerji sektöründe ikili işbirliği potansiyelini konuştular. Temenujka Petkova’nın ifadelerine göre Bulgaristan’dan ihraç edilen elektrik enerjisinin önemli bir kısmı Makedonya’ya gerçekleştirilmektedir. Petkova, “Mineral ürünler sektörü ve hammadde sanayi alanında da ortak faaliyetimiz başarılıdır” diye anımsattı. Makedonya, ülkemizin Sırbistan ve Türkiye ile doğalgaz bağlantı hattı projelerinde kaydettiği ilerlemeyi yüksek değerlendirdi ve Balkan Gaz Dağıtım Merkezi kurulmasına ilişkin konseptin gerçekleştirilmesine ilgi gösterdi. İki ülke doğalgaz alanında anlaşma memorandumun imzalanmasıyla Makedonya’nın Balkan Gaz Dağıtım Merkezi aracılığıyla enerji kaynaklarına sahip olması imkanı verileceği görüşünde birleşti.

Bakan Petkova, “Bulgaristan ve Makedonya arasındaki enerji işbirliği doğalgaz kaynaklarının ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesini ve Güneydoğu Avrupa bölgesinde enerji piyasasının liberalleştirilmesini garanti edecek" dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS