Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Nikolov, Çin’i Sofya Teknoloji Parkı projesine katılmaya davet etti

Bakan Nikolov, Çin’i Sofya Teknoloji Parkı projesine katılmaya davet etti

03 Ağustos 2017

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov’un Çin’in Sofya Büyükelçisi Zhang Haizhou ile gerçekleştirdiği görüşmede Çinli yüksek teknoloji şirketlerinin Bulgaristan’da ilk bilim ve teknoloji parkı olan Sofya Teknoloji Parkı’nda yer alması imkanları konuşulduğu bildirildi.

Yapılan görüşmede Bakan Nikolov,“Projeye iştirak etmeleri üzere uluslararası ortaklar aramaktayız. Bu proje Avrupa’daki bilimsel, araştırma ve geliştirme merkezlerini genişletmek isteyen Çin şirketleri ve kurumlarına iyi koşullar sunmaktadır” diye kaydetti.

Bakan’ın ifadelerine göre bilimsel araştırmalar ve yenliklere ilişkin kendi veya ortak laboratuvarlar kurulması, önde gelen Bulgar bilim kurumlarıyla işbirliği ve Çinli yüksek teknoloji şirketleri için demonstrasyon alanları kurulması gibi alanlarda işbirliği yapılabilir.

Çin Büyükelçisi Zhang Haizhou, bilimsel sonuçlarla iş dünyası arasında bağlantı olduğuna vurgu yaptı. Zhang Haizhou, “Şu anda Çin’deki teknoloji parklarını Bulgaristan’a kuluçka gönderme imkanlarını araştırmaları için teşvik etmekteyiz. Kuluçkalarla birlikte pazar talebi ve bilimsel sonuçların endüstriye dönüştürülmesine yardımcı olacak kayaklar da gelecek” diye belirtti.

Görüşmede ekonomik ve dış ticaret işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik imkanlar da ele alındı. Bulgaristan’da üretilen tarım ve gıda ürünlerinin Çin’e ihraç edilmesini düzenleyen toplam 28 prosedür başlatıldı, onlardan 3’ü tamamlandı. Kısa bir süre içinde süt ve süt ürünleri ihracatına ilişkin prosedürün de tamamlanması bekleniyor.

2006-2016 döneminde Çin’e yapılan ihracat 6 kattan fazla arttı. 2006 yılında 78 milyon ABD doları değerinde olan ihracat 2016 yılında 480 milyona yakın dolara çıktı. Çin’den ülkeye yapılan ithalatta da artış var, fakat bu daha ılımlı hızda oluyor. 2006 yılında ithalatın değeri 961 milyon ABD doları iken 2015 yılında 1 milyar ve 79 milyon dolar civarına kadar yükseldi. Çin, ülkemizin Avrupa Birliği (AB) dışında ihracat yaptığı ülkeler arasında Türkiye’den sonra ikinci sırada geliyor.

2016 yılında da benzeri bir durum gözlendi. O zaman Çin ile ticaret hacmi 1629, 1 milyon ABD dolarıydı. Bulgaristan’ın Çin’e ihracatı 479,7 milyon dolar (-19.6%), Çin’den ithalat ise 1149, 4 dolar (+6.5%) değerindeydi.

2017 yılının ilk üç ayında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 462, 1 milyon ABD doları ve bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,22 oranında artış olduğunu gösteriyor. Bulgaristan’ın ihracatı 175,1 milyon dolar değerinde (yüzde 28,2 oranında artış), ithalatı ise 287 milyon dolardır (yüzde 0,2 oranında düşüş).

Zhang Haizhou, “Çin, Bulgaristan ile işbirliğini güçlendirme yollarını aktif bir şekilde araştırıyor” diye kaydetti. Büyükelçi, “Çin’e ihracatın artırılması lazım ve iki ülke arasındaki ticarette denge sağlamamız gerekir. Biz ticaret, ürün üretimi, ürün imalatına ilişkin yeni pazarlar ve teknolojiler keşfedilmesi dahi tarım sektörünün kapsamının geniş olduğunu düşünüyoruz. Çin, Bulgaristan’da üretilen tarım ürünlerine büyük önem vermektedir” diye izah etti. Büyükelçi, iki ülkenin ticaret hacmini artırmak istedikleri halde Çin’de Bulgaristan ürünlerinin popülarize edilmesi ve ticaret yollarının genişletilmesi yönünde çalışmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 793


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign