Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet, Siber Savunma Harekat Merkezi kurulmasını planlıyor

Hükümet, Siber Savunma Harekat Merkezi kurulmasını planlıyor

03 Ağustos 2017

Başbakanlık kurumunun internet sitesinde yayınlanan hükümetin yönetim programında savunma alanında Siber Savunma Harekat Merkezi kurulması öngörülüyor. Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Birleşik Vatanseverler Koalisyonunun ilk duyurdukları yönetim programında siber savunma konusu hiç yoktu. Siber saldırılara zamanında tepki verilmesi için İçişleri Bakanlığı (MVR) İletişim ve Bilgi Sistemleri Müdürlüğü tarafından sürekli izleme sağlanması öngörülüyor.

İktidardakiler, savunma için ayrılan bütçenin 2021 yılında dönemlerinin sonuna kadar gayrisafi yurtiçi hasıla değerinin yüzde 2’si oranında artırılacağını açıklamalarına rağmen yeni programda bunun 2024 yılına kadar olması öngörülüyor. 2025 yılından önce ise Silahlı Kuvvetlerini Geliştirme Planı’nın hazır olması planlanıyor. Savunma Bakanlığı, yeni bir Milli Güvenliği Stratejisi oluşturulması veya eskisinin güncellenmesinde yer alacak.

Savunma alanında askeri ve yurtseverler birlikleri önemli yer alıyor. Bu tür birliklerle birlikte Savunma Bakanlığı devletin resmi konuklarının askeri törenle karşılanması ve yıldönümleri ve önemli tarihler dolayısıyla düzenlenen törenlere iştirak etmesi gibi ortak faaliyetler düzenleyecek. Bu tür örgütlerin faaliyetinin desteklenmesi de öngörülüyor. Bununla gençlere yurtseverlik eğitimi verilmesi ve Bulgaristan ordusunun geleneklerinin korunması amaçlanıyor.

Yönetim programında şu ifadeler yer aldı: “Askeri ve tarihi hafızanın korunması ve gençlerin yurtseverlik eğitiminin güçlendirmesine yönelik okulların ders programları için gerekli içeriğin sağlanması”. Bunun Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile sıkı işbirliği içinde yapılacağının altı çiziliyor.

Savunma Bakanlığı, fazla olan taşınmaz mülkleri ve taşınabilir malları satmayı planlıyor. Satışlardan elde edilen gelirler, mevcut ekipmanın bakımı, yeni ekipman alımı ve savaş eğitimi verilmesi için harcanacak. Bulgar ordusunun modernizasyonuna Bulgar savunma sanayinin temsilcileri ve bilimsel ve araştırma kurumlar iştirak edecek.

Ordunun MVR ile ortak faaliyetlerinin artırılması öngörülüyor. Askeri görevliler, MVR organlarıyla ortaklaşa olarak silahlı olarak devriye gezecekler. Askerler, polislere gerçekleştirdikleri çevreleme ve arama operasyonlarında da yardımcı olacaklar. Milli güvenlik açısından kilit önem arz eden yapılara ek olarak askeri koruma sağlanacak.
Savunma sektöründe çalışanların maaşlarının artırılması öngörülüyor. Yönetim programında askerlerin temel aylık maaş miktarının artırılması ve ülkede ortalama işçi ücretinin yükselmesine göre askeri görevlilerin temel aylık maaşlarını otomatik endeksleme uygulaması öngörülüyor.

Yeniden zorunlu askerlik getirilmesi fikrinin ilk önce geniş kapsamlı kamuoyu tartışması yapılacak. Liselerde uygulanan askeri eğitim programlarının içeriği genişletilecek. Bundan başka Plevne’deki Başlangıç Askeri Eğitim Merkezi ve Sliven (İslimiye) şehrindeki Askeri Uzman Yetiştirme Merkezi’ne bağlı askeri birliklere dahil edilecek gönüllü taburu oluşturulması da bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 682


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign