Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, internet üzerinden görüşmede Avrupa’da birinci sırada

Bulgaristan, internet üzerinden görüşmede Avrupa’da birinci sırada

03 Ağustos 2017

2016 yılında internet ağının özel hedefler için kullanımına ilişkin Eurostat verileri, internetin sesli veya görüntülü görüşmeler için kullanımı bakımından Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

Veriler, yurttaşlarımızın yaklaşık yüzde 80’inin Viber, Skype veya FaceTime programlarını kullanarak görüşme yaptıklarını gösteriyor. Bulgaristan’ın ardından gelen Kıbrıs ve Litvanya vatandaşlarının yüzde 70’i interneti sesli veya görüntülü görüşmeler için kullanmıştır.

İnterneti sosyal paylaşım ağlarına girmek için kullanan AB vatandaşları arasında yüzde 76 oranla Bulgaristan vatandaşları ilk beş sırada yer alıyorlar. 16-74 yaş arasındaki yurttaşlarımızın yüzde 45’i ise paylaşım ağlarına sosyal etkileşimde bulunmak için girmiştir.

Vatandaşların başka yüzde 70 oranı ise interneti haber aramak ve okumak için kullanmıştır. Aynı oranda vatandaşlar elektronik posta aracılığıyla mesaj gönderme ve almaya ilişkin ağı kullanmıştır.

Yurttaşlarımızın beşte biri veya yaklaşık yüzde 20’si gezi düzenleme veya otele yerleşme sırasında kullanmıştır. Örneğin Lüksemburg’da bu oran yüzde 75’tir.

Bulgaristan vatandaşlarının ancak yüzde 7’si online bankacılık hizmetlerinden yararlanmıştır, yaklaşık yüzde 5’i ise elektronik yolla hekimden veya bir sağlık kurumundan randevu almak için interneti kullanmıştır. Kıyaslama yapılacaksa, Danimarka, Hollanda, Finlanda ve Estonya vatandaşlarının yüzde 90’nından fazlası internet aracılığıyla banka ödemeleri yapmışlardır.

Verilere göre Bulgaristan vatandaşlarının ancak yüzde 19’u kamu organlarıyla temaslarda bulunmak için interneti kullanmıştır. Makedonya vatandaşlarının ise ancak yüzde 17’i kamu organlarıyla sanal iletişime güveniyorlar. Bu konuda Romanya vatandaşları yüzde 9 oranla son sırada yer alıyorlar.

Eurostat verileri, ülkedeki hiçbir zaman internet kullanmamış kişilerin sayısının 2006 yılında yüzde 71’den 2016 yılında yüzde 33’e kadar düştüğünü gösteriyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS