Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Dışişleri Bakanı Zaharieva, Saraybosna’da Butmir Karargahı’nda askeri törenle karşılandı

Dışişleri Bakanı Zaharieva, Saraybosna’da Butmir Karargahı’nda askeri törenle karşılandı

04 Ağustos 2017

Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre Bosna-Hersek’e ziyarette bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Saraybosna’da Butmir Karargahı’nda askeri törenle karşılandı. Bakan Zaharieva, NATO ve Avrupa Birliği Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu komutanlarıyla görüştü.

Zaharieva, ALTHEA Operasyonu komutanı Avusturyalı Tümgeneral Anton Waldner’e hitaben şunu söyledi: “Bana ve Bulgaristan’a güvenebilirsiniz. Buradaki misyonunuz son derece önemli ve Avrupa’da istikrar açısından kilit rol oynamaktadır”.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusundan NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Robert Houston, Bakan Zaharieva’ya Bulgarca “Hoş geldiniz” diye selamladı.

Krizlere tepki verme konusunda Bulgaristan ordusunun performansından etkilendiğini kaydeden Tuğgeneral Houston şunları ifade etti: “Bosna-Hersek’te sürekli Bulgaristan’ı örnek gösteriyorum. Ülkeniz altyapıya yatırımlar sayesinde tanınamayacak kadar değişti. Sizler artık parklara, kentsel iyileştirilmeye yönelik yatırımlar yapıyorsunuz. Örneğin, Milli Kültür Sarayı (NDK) çevresindeki alan tanınamaz hale geldi, bu işe istikrarlı ve müreffeh bir ülke olduğunuzun işaretidir” dedi. Tuğgeneral Houston, NATO’nun üyesi olan ülkelere yatırım yapılması ve vatandaşlarının yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Zaharieva, “Kimse geleceği belirsiz olan bir devlete yatırım yapmayacak” diye kaydetti.

Tümgeneral Waldner, AB’nin askeri kontenjanının Bosna-Hersek’te karşılaştığı zorluklara dair bilgiler verdi. Geri dönüşümü yapılacak 7000 ton cephane ve imha edilmesi gereken 70 bin mayın mevcut. Durum daha da karmaşık, çünkü ülke çapında 16 farklı polis hizmette bulunuyor. Onların faaliyetinin koordine edilmesi zor bir iş. Ülkede ulusal orduya mensup yaklaşık 9500 askeri görevli bulunuyor. Ordunun üçte biri silah depolarını korumakla görevlidir.

AB Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu, AB Konseyi kararıyla 2004 yılında başladı. Bu operasyon NATO’nun 2004 yılının sonunda son verdiği SFOR operasyonunun yerini aldı. EUFOR "Althea" operasyonuyla ülke güvenliğinin korunması ve Bosna-Hersek’in güvenlik güçlerine eğitim verilmesi öngörülüyor.

Bulgaristan misyonun başından beri operasyonda yer alıyor. 2012 yılının Eylül ayının başından beri ülkemiz Saraybosna’da bulunan ALTHEA Operasyonu Komutanlığı Karargahı’nda 10 askeri görevlisiyle ve manevra kabiliyeti hafif asker bölüğüne 140 altında asker olmak üzere milli destek elemanıyla operasyona katkı sağlıyor. Bulgaristan topraklarında bulunan bu asker bölüğü her an harekete hazır vaziyettedir.

Başbakan Yardımcısı Zaharieva, EUFOR "Althea" operasyonunda görevli Bulgar askeri kontenjanla görüştü. Kıdemli milli temsilcimiz 1.Sınıf Kaptan Georgi Georgiev, uluslararası karargahta dördüncü kademe komutanıdır. Şu anda kontenjanda bir bayan yer alıyor.

Bosna-Hersek’e ziyaretinin birinci gününde Bulgaristan Başbakan Yardımcısı, AB ülkelerinin üçüncü ülkeler için ayırdıkları kaynaklarla oluşturulan AB’nin Kalkınma Yardımı Programı kapsamında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından destek alan Belediye Başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle görüştü.

Bulgaristan, kendi kaynaklarıyla 7 ilçede gerçekleştirilen 260 bin avro maliyetinde projeleri desteklemiştir. Proje faaliyetleri, eğitim ve yerel yönetimin idari kapasitesinin artırılmasının yanı sıra sivil toplumla da ilgilidir. 2017 yılında 230 bin avro maliyetinde 13 proje planlanıyor.

Bakan Zaharieva, Belediye Başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine Bulgaristan’ın AB üyeliğine katılmanın faydaları hakkında bilgi verdi. Bulgaristan’da gelirlerin dört kat arttığını, gayrisafi yurtiçi hasıla değerinin ise 25 milyar levadan 92 milyar levaya arttığını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1146


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign