Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Nuri Turgut Adalı Mezarı Başında Anıldı

Nuri Turgut Adalı Mezarı Başında Anıldı

05 Ağustos 2017

Bulgaristan Türklerinin milli kimlik mücadelesinde öncü rol oynayan, sönmeyen özgürlük meşalesi, bu uğurda 23 sene hapiste ve Belene Ölüm Kampında yatan; Gümülcine’de öğretmenlik yapan, Türkiye tarafından kendisine “Gazilik” unvanı verilen Nuri Turgut Adalı, 5 Ağustos Cumartesi günü, ölümünün 13. Yılında, Bulgaristan’da Kirkova- Kızılağaç belediyesine bağlı Adaköy’deki mezarı başında anıldı.

Sabah saatlerinde düzenlenen anma törenlerine üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu partilerin temsilcileri, bölge belediye başkanları, merhumun ailesi ve sevenleri katıldı.

İnsan cesetleriyle domuz beslendiğini gördüler!

Merhumun kabri başında partiler adına okunan mesajlarda, 45 yıl ayakta kalan komünizmin insanlık tarihinde siyah bir sayfa bırakarak çöktüğü vurgulandı ve “İnsan haklarını arayanlar, insanca yaşamak isteyenler tutuklandı ve gönderildikleri kamplarda insan cesetleriyle domuz beslendiğini gördüler. İşkencenin en acımasızının uygulandığı ve on binlere mezar olan Belene Ölüm Adası’nda üç defa kalan Nuri Turgut Adalı bu vahşeti yaşadı. Hayatında tam altı defa tutuklanan Adalı’nın ömrünün 23 yılı ceza evlerinde, ölüm kamplarında ve sürgünde geçti.

Adalı, Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan komünist sistemin söndüremediği bir meşale idi.” Görüşlerine yer verildi.

Kurt olarak aç gezmişim olmamışım asla köpek!

Bir diğer konuşmaya ise Nuri Turgut Adalı’nın 1966 yılında Eski Zağra Cezaevi'nde yazdığı bir şiir okunarak başlandı.

OLMAMIŞIM ASLA KÖPEK

Zalimlere uyamadım
Hırsız olup soyamadım
Hile ile kenara
Üç- beş leva koyamadım.
Naçar dahi sayılmam pek
Entarim olmasın ipek
Kurt olarak aç gezmişim
Olmamışım asla köpek!

Konuşmanın devamında da şu ifadelere yer verildi:
“Okur-yazar ve eğitimliydi. Eski Türkçe, Arapça, Bulgarca okuyup yazıyordu. Gazi Nuri Turgut Adalı’nın kahramanlık öyküsü 1945 yıllarında başlıyor. 82 yıllık ömründe gençlik yıllarından hayatının son demine kadar Türk-Müslüman kimliğini koruma ve yaşatma uğruna, doğruları anlatma ve savunma mücadelesinden hiç vaz geçmedi.

Bulgaristan cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir!

Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları adına özgürlük, hak – hukuk mücadelesi veren Nuri Turgut Adalı, cezaevlerinde ve temerküz kamplarında 23 yılını geçirdi. İlginçtir, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) 23 sene dini anlattı ve insanlara dini öğretti. Nuri Adalı abimiz 23 sene hapis ve sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi.

Bulgaristan cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir. 1989 zorunlu göçte Türkiye’ye ilk gönderilenlerden oldu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kendisine “Gazi” ünvanını verdi.

Yıllar sonra doğup büyüdüğü toprakların hasretine dayanamayıp tekrar Bulgaristan’a döndü. Nihayetinde 5 Ağustos 2004’te bizlere ibretle dolu bir yaşam bir tarih bırakarak hayata veda etti.

Belki birçok insanımız sağlığındayken Nuri Adalı’nın önemini, davasını anlayamadı. Aydınlar zaten çoğu zaman kendi dönemlerinde insanlar tarafından anlaşılamaz.

Kahramanları olmayan milletlerin ömrü uzun olmazmış!

Bizler, bugün şehitlerimize, kahramanlarımıza, gazilerimize, sizleri unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız, diyerek ahirete göç edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara selamet, sağlık ve sıhhat dileyerek hepsini saygıyla ve hürmetle anıyoruz. Rabbim onlardan razı olsun. Toplumumuza ve milletimize örneksiniz. Kahramanları olmayan milletlerin ömrü uzun olmazmış.”


Anma töreninde T.C. Filibe Konsolos Vekili Volkan Tanyıldız, insanları burada görmenin kendisi için büyük bir gurur olduğunu ve bu yerlere sahip çıkılmasının önemli olduğunu, belirtti.

Törenler okunan Kur’an-ı Kerim ve dualarla sona erdi.

Kaynak: www.rodopruzgari.com

Ziyaretci sayısı: 1570


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign