Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile söyleşi

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile söyleşi

07 Ağustos 2017

-Sayın Dr. Mustafa Hacı, Başmüftülük kurumunun Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından finanse edilmesinin durdurulması kararı çok konuşulan bir konudur. Kısa bir süre içinde sorunun çözülme ihtimali var mı?

- Bu Başmüftülük önünde duran çok ciddi bir sorundur. İmamlar ve bölge müftülüklerinin ve Başmüftlülüğün diğer görevlileri 4 aydan beri maaş almadılar. Bulgaristan Başbakanlık Dinler Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasında mali destek verilmesine ilişkin bir sözleşme vardı. Ne yazık ki, önceki teknokrat hükümeti bu sözleşmeyi iptal etti ve finansman desteği durdu. Bu konunun kısa bir sürede Dinler Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başka hükümet düzeyinde de halledilmesini umuyorum. Böylece ülkedeki Müslümanların imamların ve dini önderlerin hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesine ve dini görevlilerin ailelerini geçindirebilmek için düzenli olarak aylık ücret almaya devam etmesine imkan sunulacaktır.

-Ülkede imamların protesto düzenlemesi bekleniyor mu? Ramazan ayından önce protesto hazırlığından bahsedilirdi?

-Böyle galeyana gelenler vardı. Başmüftülük memnuniyetsizliği yatıştırmaya çalışıyor. Hatırlatmam gerekirse, 2010 yılında bu tür problemler yaşandığı sırada biz protestolar organize ettik. Fakat o zaman sorunlar ülke içi meseleleriydi. Şimdi uluslararası durum bu kadar karmaşık bir hale gelmişken ne Müslümanlar, ne de devlet açısından ülkede İslam’ın barış ve hoşgörü dini olarak korunmasını sağlayan kişilerin kendilerinin protesto yapması iyi bir şey olmayacak. Böyle bir şey olursa, bundan çıkar elde etmeye çalışan kişiler olacak. Bazı siyasetçiler de olabilir. Bu yüzden protesto gösterileri yapılmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu sorunun en kısa sürede çözümü için elimizden geleni esirgemiyoruz.

-Genç ve eğitimli imamların ücret ödenmemesinden dolayı görevden ayrılması bekleniyor mu? Böyle bir ihtimal var mı?

- Bazı imamlar artık görevden ayrıldılar ve çalışmak için Batı Avrupa’ya gittiler. Orada ya inşaat, ya da kır işlerinde çalışıyorlar. Onlar orada ülkemize kıyasla daha iyi ücret alıyorlar. Bir paragraf açıp şunu söyleyeceğim: En iyi seçenek, bu kişilerin ücretlerinin Bulgaristan devleti tarafından ödenmesidir. Onlar devlet için çok yararlı bir faaliyet gerçekleştiriyorlar ve dolaylı bir şekilde milli güvenliği de koruyorlar. Radikal görüşlü kişilerin camilere ve Müslümanların arasına girmesine ve onları devlete karşı kışkırtmaya çalışmasına izin vermeyen onlardır.

-Diyanet İşleri Başkanlığının desteği ile vahabizm propagandası yapan radikal görüşlü Arap vakıflarının ülkemizde faaliyetine son verildiği konuşuluyor. Başmüftülük, İslam’ın hoşgörülü bir din olarak uygulanmasını nasıl sağlıyor?

-Genel olarak Bulgaristan Müslümanları dinsizler dahi başka dinlere mensup olan kişilere karşı hoşgörülü bir yaklaşım sergiliyorlar. Bu topraklarda Müslümanlar ve Hıristiyanlar asırlar boyu hep birlikte yaşamışlardır. Sorun yaşanmamıştır. Bizler atalarımızdan diğerlerine karşı hoşgörülü olmayı aşılayan bir İslam dini anlayışı benimsemişizdir. Bu bizim geleneğimizdir. Bu bizim kimliğimizdir. Hiçbir şekilde bu anlayıştan geri adım atmayacağız. Bu anlayış bize barışçıl bir şekilde dinimizi uygulamamıza ve diğer dinlere mensup olan kardeşlerimizle iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamamıza imkan sunmaktadır.

-Başbakan Boyko Borisov’un Başmüftülük için finansman bulup, görevlilerin ücret sorununun sona ermesini bekliyor musunuz?

-Tüm siyasetçilerin böyle bir fikir etrafında birleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü değil, ülkedeki tüm dini kurumlara devlet tarafından bu tür bir destek ve finansman sağlanması gerekir. Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyinde problemlerimizi konuşuyoruz. Halk Meclisinin uzlaşmaya varılarak kabul edeceği bir kanunla normal olarak işlevlerini görebilmesi ve kimseye bağlı olmaması için dini kurumlara finansman sağlanması gerekir.

-Vakıf mallarının geri iade edilmesi sorusu sayısız kez ortaya atıldı. Bu mesele çözülürse, Başmüftlüğün kendini finanse etmesini kolaylaştıracak mı?

-Bizim bildiğimiz vakıf mülkleri geri iade edildiği takdirde Başmüftülüğün ne dışarıdan finanse edilmesine, ne de Bulgaristan devleti tarafından finanse edilmesine gerek kalmayacak. Ne yazık ki, çoğu yerde vakıf mülkleri harap edildiği sırada onlara ilişkin belgeler de yok edilmiştir. Bu yüzden iade talebinde bulunamıyoruz. Nesebır’da 40 dekarlık bir vakıf arazisini veya Yambol’daki kapalı çarşıyı örnek vereceğim.

-Toplumumuz genel olarak İslam dini dahi dinlere karşı hoşgörülü mü davranır?

-Toplum yaşam tarzı düzeyinde hoşgörülüdür. Ancak devlet düzeyinde hoşgörülü değildir. Sadece İslam dinine karşı değil, tüm dinlere karşı hoşgörülü değildir. Bulgaristan’da dini inançlar marjinalleştirilmiştir. Hala tanrıtanımaz siyasetçiler var. Çoğu defa bazı siyasetçilerin bir dini savunduğunu görmekteyiz, ancak bu maddi menfaat elde etmek amacı ile yapılan bir şeydir. Din üzerinden çıkar sağlıyorlar.

Söyleşi: G. KULOV

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1271


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign