Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Jenda’da yağmur duası yapıldı

Jenda’da yağmur duası yapıldı

07 Ağustos 2017

Çernooçene (Yenipazar) İlçesi’ne bağlı Jenda (Yaşlıköy) köyünde düzenlenen yağmur ve bereket duası köy sakinleri için gerçek bir hemşeri buluşmasına dönüştü.

Köy muhtarı Rahim İdriz başta olmak üzere organizatörler komşu köylerde, yurt içi ve Türkiye’de bulunan göçmenleri bir araya toplamak için büyük emek sarf ettiler.

Gelenek üzerine yağmur ve bereket duası köyde bulunan camide yapılıyor. Bu cami Vodaç (Çubuklu) köyünde bulunan cami ile birlikte Çernooçene İlçesi bölgesinde en eskilerden biridir.

Dua programı Çernooçene imamı Şaban Müslüm ve civar köylerden hocalar tarafından gerçekleştirildi.

Bu tür dini merasimler, farklı yerlerde ikamet eden bölge insanlarının birbirleriyle görüşüp, hasret gidermeleri için bir vesiledir.

Buluşma şimdi hayvancılıkla geçimini sağlayan on ailenin ikamet ettiği şirin Jenda köyünün tüm misafirleri ve çeşitli sülalelerin temsilcileri için heyecan vericiydi.

Katılımcılar buradan Jenda köyü çevresindeki koruma altında olan Kızılçerpa Korusu ve Asarkaya Trak Tapınağı’na açılan son derece güzel manzaraları ilgiyle seyrettiler.

Koru adını bölgede en yüksek olan 1036 metre yükseklikte bulunan Kızılçerpa Tepesi’nin adından almıştır. Koruma altındaki bu alan, yetiştirilen meşe ormanıyla çevrili bir karaçam ormanıdır. En eski ağaçlar yaklaşık 100 dekarlık alanı kaplamaktadır. Onlar şimdi 150-300 arasında değişen yaşlarda ağaçlardır. Aralarında en yüksek olanları 25 metre yüksektir. Korunun bulunduğu yer dinlenmek ve turizm için çok hoş bir yerdir.

Asarkaya, Jenda köyünün güneyinde yaklaşık 1,6 km mesafede bulunuyor. Yüksek bir tepede harçsız taş yığınlarından oluşturulan yüksek bir çıkıntının üzerinde bir kale ve Trak Tapınağı kalıntıları bulunuyor.

Asarkaya Tepesi’nin alt tarafında 100 metre mesafede bulunan mantar şeklindeki bir kaya oluşumunda bir sürü nişler oyulmuştur. 8 metre yüksek olan bu kaya yerliler tarafından “Büyükkaya” olarak adlandırılır.

Dua merasimine katılan herkese Paniçkovo (Çanakçı) köyünden Şaban ağabeyin hazırladığı 9 kazan geleneksel kurban yemeği ikram edildi.

Kaynak: İsmet İSMAİL


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS