Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Almanya Büyükelçisi Detlef Lingeman’a en yüksek devlet nişanı verildi

Almanya Büyükelçisi Detlef Lingeman’a en yüksek devlet nişanı verildi

08 Ağustos 2017

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Almanya’nın Sofya Büyükelçisi Detlef Lingeman’ı Bulgaristan’ın en yüksek devlet nişanı olan 1. Derece Stara Planina (Koca Balkan) Nişanı ile onurlandırdı. Nişan takdim töreninde konuşan Radev, “Büyükelçi Lingeman’ın sayesinde yargı sistemi, Avrupa Birliği (AB) dış sınırlarında güvenlik ve kontrol, AB fonlarından yararlanma, ikili eğitim gibi kilit alanlarda Almanya’dan önemli ölçüde destek aldık” diye kaydetti.

Diplomat Bulgaristan-Almanya ilişkilerinin güçlendirilmesi ve gelişimine büyük katkılarından dolayı yüksek devlet nişanı ile ödüllendirildi.

Radev, “Son yıllarda ortak çalışmalar ve AB ve NATO üyeliği kapsamında Almanya, bizim değerli bir dostumuz, güvenli ortağımız ve stratejik müttefikimiz olarak yer edindi” diye kaydetti. Cumhurbaşkanı, yüksek devlet nişanı sunulmasının Alman diplomatın şahsi katkılarının tanınmasının ve Bulgaristan’ın Almanya ile işbirliğine verdiği önemin bir ifadesi olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı, “Büyükelçi Lingeman ve ekibinin ticari ve ekonomik ilişkilerimizin yoğunlaşmasına yönelik çabalarına büyük önem veriyoruz” dedi. Bulgaristan’da Alman işadamlarına ait olan işletmelerin sayısı artık 500’e yaklaştı, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise arttı ve geçen yıl 6,6 milyar avroyu aştı.

Bulgaristan’daki Alman yatırımları yaklaşık 3 milyar avroya ulaştı ve böylece Almanya Federal Cumhuriyeti bizde önde gelen yatırımcı oldu. Cumhurbaşkanı, Büyükelçi Lingeman’ın kültür, bilim ve eğitim alanında işbirliğin genişletilmesine yönelik aktif çaba sergilediğini kaydetti. Radev’in ifadelerine göre görevi boyunca Büyükelçi Lingeman, yüksek profesyonellik, aktif çalışma ve angaje olmuşluğun bir örneğidir.

Hakkında sarf ettiği güzel sözler için Radev’e teşekkür eden Detlef Lingeman, bu devlet nişanını vatanının temsilcisi olarak Bulgaristan ile ikili ilişkilerin genişletilmesi için kendisiyle birlikte dur durak bilmeden çalışan herkes adına kabul ettiğini kaydetti. Lingeman, “Bulgaristan’ı ziyaret eden 1 milyon civarında Alman turisti ile turizmde patlama yaşanıyor. Birçok Bulgaristan vatandaşı Alman Dili’ni okuyor ve kendi geleceğine yatırım yapıyor, fakat bu gençler aynı zamanda iki ülke ilişkilerinin geleceğine de yatırım yapıyor” diye belirtti.

Büyükelçi Lingeman, “Bulgaristan, yargı sistemi reformu konusunda gerekli adımları atıyor, bağımsız yargı yabancı yatırımları ve ekonomik kalkınmanın köşe taşıdır” dedi. Büyükelçi’nin ifadelerine göre Almanya, Bulgaristan’ın en büyük ticaret ortağıdır, fakat daha büyük bir potansiyele sahiptir ve reformlar yapıldığı halde bu potansiyel kullanılabilir.

Alman diplomat,”Bugün hepimiz AB önünde duran zorluklarla karşı karşıyız ve sizin “Birlikte güç doğar” sloganınız aslında hepimiz için geçerlidir. Büyükelçi, “Bulgaristan’ın gelecekte karşılaşacağı zorlukları başarıyla atlatacağından eminim” diye belirtti. Lingeman, Bulgaristan’ın tarihini ve kültürel mirasını sadece ülke için değil, tüm Avrupa için büyük bir zenginlik olarak nitelendirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 851


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Selim 2017-08-09 20:04:25
Almanya ekonomik olarak Bulgaristan ı tamamen ele geçirince artık madalya mı verirler başka birşey mi bilmem.
fes 2017-08-14 13:00:55
Çok doğru, Almanya Bulgaristan'ı ekonomik olarak tamamen ele geçirmiştir. Siyasi olarak tama ele geçiremediler, anglosaksonların etkisi hala çok güçlü. Bulgar tarihine baktığımızda bulgarların bir rusçu bir alamancı olduklarını müşahede;edebiliriz. Ne var ki dünyada daha önce hiç olmayan bir gelişme oldu almanlarla rusla aynı ittifaka doğru yürüdükleri gözleniyor. Bu böyle devam ederse yandı gülüm keten helva olacak. Radev'in cumhurbaşkanı olması Almanların işine geldi. Radev rusçudur.
sef 2017-08-17 08:31:44
Volen Siderov ne kadar öroatlantik demokratsa o kadar Radev de rusçu.
Batı dediğimiz şey tek bütün değildir. Ortadoğu ve Türkiye'de bazı konularda ortak hareket etmelerinin sebebi çıkarlardan dolayıdır. Fes doğru tespit etmiş. Merkel ve Putin şu anda Türklerin aleyhinde çalışıyorlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign