Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6561 Lv.
GBP GBP 2.1981 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Tahıl üreticilerine mineral gübre ve tohum kredisi verilecek

Tahıl üreticilerine mineral gübre ve tohum kredisi verilecek

10 Ağustos 2017

Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu gerçekleştirdiği oturumda tahıl üreticilerinin 2018 yılında buğday üretimi için toplam 5 milyon leva miktarında kredi desteğinden yararlanması kararı aldı.

Bu mali desteğe gerçek ve tüzel kişiler, tüccarlar ve tarım çiftliği olarak kayıtlı kooperatif kuruluşlar başvurabilir. Onların düzenli olarak vergilerini ödemesi, Tarım Fonu’na vadesi uzatılmış borcu olmaması, mineral gübre ve tohum ticareti yapan kişilerle bağlantılı olmaması, kuruluşlar hakkında iflas davası açılmamış olması veya iflası ilan edilmemiş olması ve tasfiye sürecinde olmaması şartı bulunuyor.

Kredi faizi yüzde 3 oranda, ancak kredi sözleşmesi imzalandığı tarihteki referans faiz oranından daha az olmamak şartıyla uygulanır. Kredi miktarları finansman harcanıncaya kadar Devlet Tarım Fonu bütçesinden sağlanacaktır. Şartlara uyan her bir tahıl üreticisi mineral gübre almak için hektar başına 80 leva, tohum almak için ise hektar başına 40 leva kredi alabilir. Öyle ki, maksimum 200 bin leva miktarda kredi alabilir.

Kredi borcuna teminat olarak taşınmaz mülkler, makine ve teçhizatlar üzerine özel bahisler, kamu depolarında saklanması üzerine tahıl ambar teslim makbuzları, garanti nakit para veya banka teminatı ipotek edilebilir. İpotek ve diğer teminatların toplam tutarı kredi tutarının yüzde 135’ini karşılaması gerekir.

Tahıl üreticileri kredi desteğine 2 Ekim’den 15 Kasım 2017 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler. Başvuru formları Devlet Tarım Fonu il müdürlüklerinde bulunan Destekleme Prosedürleri ve Tedbirleri Uygulanması Daire Başkanlıklarına verilmelidir. Kredi ödeme süresi 20 Aralık 2017 tarihinde dolacak.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 786


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign