Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Yabılkovets köyünde sağlık ve bereket mevlidi

Yabılkovets köyünde sağlık ve bereket mevlidi

14 Ağustos 2017

Ardino’nun (Eğridere) Yabılkovets (Elmalı) köyünde düzenlenen geleneksel sağlık ve bereket mevlidine civar köylerden de katılanlarla beraber yüzlerce Müslüman iştirak etti. Dini merasim köy camisinde gerçekleşti. Mevlitte konuklar arasında Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Genel Sekreteri Müh. Kemal Aliev, eski Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, Yabılkovets Köy Şenliği Organizasyon Komitesi Başkanı Hikmet Akbulut ve köy muhtarları hazır bulundular.

Dini merasim, Yabılkovets köyü muhtarlığı, cami encümenliği ve yerli halkın ve göçmenlerin mali desteği ile organize edildi.

Yabılkovets ve Çernooçene’nin (Yeni Pazar) Tri Mogili köyü imamları Sıdkı Hasan ve Selahattin İzzet başta olmak üzere imamlar, Kur’an’ı Kerim tilaveti sundular, mevlit okudular ve ardından da sağlık ve bereket duası yaptılar. Mevlit programından sonra Bogatino (Çorbacılar) köyünden Emin Hoca tarafından hazırlanan 8 kazan etli pilav, mevlide katılan herkese ikram edildi. Artan pilav elde kalanlara gönderildi. Tüm mevlit masrafları yerli halk, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerindeki göçmenler tarafından karşılandı.

Türkiye’nin İzmir şehrinde ikamet eden 60 yaşındaki Basri Gündoğdu, ilk defa Yabılkovets mevlidine katıldı. Basri Gündoğdu, “Burada mevlit olacağını tanıdıklardan öğrendik. Buraya oğlum Taner, gelinim Önür ve torunum Deniz ile birlikte geldik. Mevlitler insanların birbiriyle kaynaşmasını sağlıyor ve İslam dininin güzelliğini gösteriyor” dedi.

Mevlit için Bursa’dan gelen Muharrem Akbulut, Yabılkovets Cami Encümenliği’ne mevlit programları sırasında kullanmak üzere Kur’an okuma rahleleri bağışında bulundu.

Yabılkovets köyü muhtarı Müzeyyen Süleyman, mevlit organizasyonuna destekte bulunan sponsorlara kalbi şükranlarını arz etti.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS