Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Her beşinci gurbetçi çocuğu, sınıf tekrarı yapıyor

Her beşinci gurbetçi çocuğu, sınıf tekrarı yapıyor

15 Ağustos 2017

2016 yılında UNICEF tarafından yapılan ebeveynleri yurt dışında çalışan çocukların üzerindeki etkisi hakkında ulusal araştırma sonuçlarına göre her beşinci gurbetçi çocuğu ortaokulda aynı sınıfı tekrar etti.

Ankete katılan gurbetçi çocuklarının yüzde 23’ü, 5-7 sınıflardan birini en az bir kere tekrar ettiklerini söylediler.

Çocukların yüzde 11,5’i ise ilkokulda bir kez sınıf tekrarı yaptıklarını itiraf ettiler.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Petya Kabakçieva, “Çocukları yurt dışında çalışan çocukların genelde okulda başarı puanı düşmekte” diye yorumda bulundu.

Araştırma sonuçları, annesi yurt dışında bulunan her bir dördüncü çocuğun başarı notunun çoğunun 3.00 olduğunu gösteriyor. Kıyaslama yapmak gerekirse, ülkede iki ebeveyni ile birlikte yaşayan 10 çocuktan ancak 1’isinin notları böyle düşüktür.

Prof. Dr. Kabakçieva, “Okulda başarı notları düşük olmasından başka ebeveynleri yurt dışında çalışan çocuklar daha çok Polis Merkezlerine bağlı Çocuk Pedagoji Odası’na gönderiliyor” diye kaydetti.

Ankete katılan iki ebeveyni de yurt dışında çalışan çocukların yüzde 40’a yakını problem davranışlarından dolayı psikolojik danışmanlık aldı. Çocukların Çocuk Pedagoji Odası’na gönderilme nedeni çok defa okulda özürsüz devamsızlık süresini aşmaları veya evden kaçmalarıdır.

Bulgar Bilimler Akademisi (BAN) Ekonomi Araştırmaları Enstitüsünde görevli Prof. Dr. İskra Beleva, “Gurbetçi çocukları uyuşturucu ve alkol kullanmaya, depresyona düşmeye veya okula gitmemeye daha çok meyillidir” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS