Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bal fiyatlarına yüzde 20 zam gelecek

Bal fiyatlarına yüzde 20 zam gelecek

15 Ağustos 2017

Bu yıl yüzde 60 oranına ulaşan arı ölümlerinden dolayı ülkede bal fiyatlarına yüzde 20 zam gelecek. Bal üreticilerinin ifadelerine göre Ukrayna ve Çin’de üretilen ballarla karıştırıldığı için pazarlarda satılan arı ürünlerinin yaklaşık üçte birisi gerekli niteliklere sahip değildir.

Son aylarda ülke çapında yüksek oranda toplu arı ölümleri tespit edildi. Rusçuk bölgesinde arı kolonileri yüzde 100 telef oldu. Bal üreticileri önemli oranda düşük arı ürünleri elde edilmesini, bal fiyatlarının ise yükselmesini bekliyorlar.

Arı yetiştiriciliği yapan İvan Kınev, “Balın fiyatı gerçekten yükseldi, hem de perakende satış fiyatı yükseldi. Toptan satış fiyatları konusunda hala bir şey söyleyemiyoruz, çünkü bu yılki üretim sona ermedi. Perakende bal satış fiyatı Rusçuk’ta yerel düzeyde yüzde 20-25 oranında yükseldi” dedi.

Arı yetiştiricileri düşen arı popülasyonunu artık artırdılar. Bu yüzden bal fiyatlarına yeni bir zam yapılması beklenmiyor.

İvan Kınev, “Bu yılki fiyat bu düzeyde kalacak. Bu fiyat kesinlikle iyi düzeydedir. Perakende bal satışı fiyatları bal çeşitlerine göre 8-13 leva arasında değişiyor” diye ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışından bal ithalatı yapanlar başka bir sorun yaratıyorlar.

Bulgaristan Bal Üreticileri Federasyonu Başkanı Nikolay Kumanov, “AB Komisyonu, Çin ve Ukrayna’dan gümrüksüz bal ithalatı yapılmasına izin verdi ve bu da hemen balın kalitesine yansıdı. Herkesçe malumdur ki, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan’da üretilen ballar dünyada en kaliteli ballardır. Ev ortamında balın kaliteli olup olmadığı en kolay anlaşılabilir. Bir kaşık balın suyla karıştırılmasında bal ne kadar yavaş erirse, demek o kadar yüksek yoğunluğa sahiptir” diye yorum yaptı.

AB Bal Arıları Haftası etkinlikleri sırasında uzmanlar, pazarda satılan balın yüzde 30’unun gerekli niteliklere sahip olmadığını kaydettiler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS