Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Prof. Dr. Petrov: Ulusun psikolojik sağlığı sorunu endişe vericidir

Bakan Prof. Dr. Petrov: Ulusun psikolojik sağlığı sorunu endişe vericidir

16 Ağustos 2017

Basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, “Ulusun psikolojik sağlığı sorunu çok güncel ve endişe vericidir” diye altını çizdi.

Bakan, sağlık sektörüne ilişkin öncelikleri tanıttı. Bakan, “Bu alanda alınacak tedbirlerden biri psikolojik hastaları için bir tescil kayıt sistemi oluşturulmasıdır. Bu sisteme erişim Sağlık Bakanlığından başka tüm kurumların yararına olacak, çünkü bu tür hastaların araç kullandığı, silah sahibi olduğu ve belalara neden olduğu olaylar var” dedi.

Prof. Dr. Petrov, başka önemli bir sorunun bu tür hastaların nasıl tedavi edildiği, tedaviye yönelik nasıl talimatlar verildiği, tedaviye ne şekilde son verildiği, hastanın hastalığın pençesinden kurtulup kurtulmayacağı ve çalışma gücünün ne durumda olduğu ile ilgili olduğunu ileri sürdü.

Prof. Dr. Petrov, “Ne durumda olduğumuzu görmek için ilk önce psikolojik hastaları kayıt sistemi oluşturacağız” diye belirtti. Bakan, böyle bir kayıt sisteminin en önemli hedefinin psikolojik hastalarının nerede bulunduklarının bilinmesi olduğunu söyledi.

Ülkede uyuşturucu bağımlılarının tedavi edilmesine yönelik tedbirler alınması öngörülüyor. Bakanlık, uyuşturucu kullanan yeni yetişenlere kompleks hizmetler ve erken tedaviye ilişkin programlar ve onların sosyal bütünleşmesine ilişkin programlar hazırlama sorumluluğunu üstlendi.

Cezaevlerinde yatanlar arasında uyuşturucu kullananlara yönelik hizmetlerde bulunulacak. Bundan başka Sağlık Bakanlığı, eğitim ve tıbbi amaçla uyuşturucu madde talebi kontrolünün geliştirilmesiyle uyuşturucu talebinin azaltılmasına ilişkin programlar hazırlamayı da üstlendi.

Bakan Petrov, bazı ilçe merkezlerinin uyuşturucu kullanımının önlenmesine yönelik iyi çalışmalar yürüttüğünü, bazılarının ise bu konuda başarılı olmadığını ve bu yüzden de onların arasında deneyim değişimi yapılmasının teşvik edileceğini söyledi.

Prof. Dr. Petrov, Ulusal Eczane Haritasının geliştirileceğini ve onun üzerinden nüfusun gereksinimlerinin belirleneceğini vurguladı. Böylece merkezlerden uzak yerleşim yerlerinde eczane açılması için teşvikler öngörülmektedir. 24 saat hizmete açık olan eczanelere de bu tür teşvikler olacak.

Başka bir öncelik gerçek zamanda Sağlık Bakanlığı, Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK), Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ), Ulusal Gelir Ajansı (NAP) ve tıp ve sağlık hizmetleri tedarikçileri arasında bağlantı kuran entegre bilgi sistemi kurulması aracılığıyla elektronik sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve elektronik sağlık kartı, elektronik sağlık dosyası ve elektronik reçete uygulanmasıdır.

Prof. Dr. Petrov, “Elektronik sağlık hizmetleri en büyük önceliğimizdir. Bunu iki yıl içinde gerçekleştirmemiz gerekir” diye belirtti.

Diş hekimliği hizmetleri konusunda çocuk, öğrenci ve yaşlı kimselere yönelik diş protezi takılmasına yönelik programların hedefe uygun olarak finanse edilmesi öngörülüyor. Kırılgan kesimlere ait grupların sağlık hizmetlerine erişiminin iyileştirilmesi ve onlara eşit erişim imkanı sağlanması öngörülüyor.

Başka bir öncelik hekimlerin katıldığı uzmanlık programlarının iyileştirilmesi, periyodik olarak görüşmeler gerçekleştirilmesi ve onların haberdarlık derecesinin belirtilmesi yoluyla sağlık alanında insan kaynaklarının sürdürülebilir bir biçimde geliştirilmesidir.

Sağlık Bakanı, “Hekimler Birliği ile paralel bir biçimde akreditasyon sisteminin iyileştirilmesi için çalışacağız. Bu bağlamda hastane öncesi sağlık hizmetlerinin kapasitesinin artırılması, herkesten önce kırılgan kesimlere yönelik kombine bakım hizmetleri sunulmasına başlanılması bekleniyor. Hastane öncesi sağlık hizmetlerine yönelik profilaktik tedavi ve dispanserde tedavi için yapılan giderlerin artırılması öngörülüyor” diye açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS