Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hayat boyu okumanın teşvik edilmesi için ücretsiz kitaplar dağıtılacak

Hayat boyu okumanın teşvik edilmesi için ücretsiz kitaplar dağıtılacak

16 Ağustos 2017

Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre bugünkü hükümet oturumunda onaylanan Ulusal Hayat Boyu Okuma Stratejisi 2017 Yılı Eylem Planı’nda anaokuluna giden çocuklara ve öğrencilere ücretsiz olarak kitapçıklar, ders kitapları ve yardımcı ders kitapları dağıtılması öngörülüyor. Zorunlu anaokulu eğitimine katılan 100 000 çocuğa kitapçıklar, 1-4.sınıfa giden 250 000 öğrenciye ders ve yardımcı ders kitapları, 5-7.sınıfa giden 150 000 öğrenciye ders kitaplarının yanı sıra 1-4. sınıfa giden işitme kaybı olan 200 öğrencilere özel ders ve yardımcı ders kitapları söz konusudur.

Devlet ve belediye okullarında okuyan 1100’ün üzerinde üstün yetenekli öğrencilere burs verilmesi için devlet bütçesinden 1800 000 leva tahsis edildi. Okul öncesi eğitim alanında etnik azınlıklara mensup 15 000 çocuğa yönelik entegrasyon tedbirleri uygulanarak destek verilecektir.

Eğitim sırasında ve sonrasında işletmelerde staj çalışması yapılması dahi mesleki eğitimin iş ortamında geliştirilmesine yönelik politikalar oluşturulması ve uygulanmasına vurgu yapılmaya devam edilecek. Başlıca gençler arasından seçilecek işsiz olan 1760’tan fazla kişi staj veya iş sırasında mesleki eğitim programına dahil edilecek. Yeni 350 tane eğitim şirketinin kurulması, gerçek bir iş ortamında uygulamalı eğitime yönelik faaliyetlere katılan kişi sayısının ise 8000’e çıkması bekleniyor.

Yüksek eğitimin finanse edilmesinde mesleki branş eğitimleri ve kalite bakımından yüksek not alan ve işgücü piyasasının gereksinimleri doğrultusunda eğitim veren yüksek okullar üzerinde yoğunlaşma olacaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS