Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Filibe-Asenovgrad yolunda onarım çalışmalarını yerinde inceledi

Başbakan Borisov, Filibe-Asenovgrad yolunda onarım çalışmalarını yerinde inceledi

17 Ağustos 2017

Başbakan Boyko Borisov, kamu ihale kararlarına itiraz sürelerinin kısaltılmasına yol açacak Kamu İhale Kanunu’nda değişiklikler yapılmasını tartışma çağrısını yaptı. Başbakan bu çağrıyı Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov eşliğinde bir hafta önce başlayan Filibe-Asenovgrad (Stanimaka) yolunda onarım çalışmalarını yerinde incelediği sırada yaptı. Bu yol kesimi meydana gelen trafik kazalarında birçok kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı “ölümün yolu” olarak anılmaya başladı.

Borisov, kamu ihale kararlarına itiraz edenlerin açtığı davaların tam iki yıl sürdüğünü ve bunun da inşaatı durdurduğunu anımsattı. Başabakan, “Ben kamu ihale kararlarına yapılan akılalmaz itirazlardan dolayı iki yıl bu yolda can kaybı olan kazaların meydana gelmesine memnun değilim. Bu yolun onarımı yapılmış olacaktı. İşi gücü kamu ihale kararlarına itiraz etmek olan şirketlerden dolayı artık iki yıldır Pomorie ve Aheloy kasabalarının çevre yolu inşaatına başlayamıyoruz. Elektronik yol ücreti toplama sistemine (TOLL) ilişkin projeye ilişkin kamu ihalesine itiraz davaları da aynı-iki yıla mal oldu… Şimdi yeni trenler, yeni hızlı tren setleri almak istiyoruz, her halde bu kamu ihale kararlarına da en az iki yıl süren itiraz davaları açılacak! Kresna geçidinden geçen yolda da kaza kurbanları olmaya devam ediyor!” diye yorum yaptı ve Kamu İhale Kanunu’nda değişiklikler yapılmasının tartışılması çağrısını yaptı.

Başbakan, 30 yıl beklemeden sonra bölgede yaşayan insanların güzel ve güvenli bir yola sahip olması yönünde beklentisini dile getirdi. Müteahhit firma yolu yenileme ve genişletme çalışmalarının 2018 yılının Eylül ayında tamamlanacağını açıkladı.

Bakan Nankov, üç ilçe belediye başkanlarının jeolojik araştırmalar yapacaklarını, bakanlığın ise projenin ilk versiyonunda öngörülmeyen yol kesimi kenarında yiyecek-içecek mekanların tasarımını yapacağını belirtti. Bakan, dönel kavşak projesi hazırlandığını ve uzun vadede otoyol bağlantı kavşağına dönüştürüleceğini bildirdi. Nankov, “Yolun otoban boyutunda genişletilmesi Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programı kapsamında finanse edilecek, eğlence yiyecek-içecek mekanları ve dönel kavşağın inşaatı ise Yol Altyapısı Ajansı tarafından finanse edilecek” diye izah etti.

Karadeniz kıyısındaki tatil merkezlerinde gece kulüplerine yönelik denetimlerle ilgili soru üzerine Borisov, “Kanunlar uyulması için kabul edilir” dedi. Borisov, Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un gürültü kirliliğinden dolayı onlarca şikayet geldiğine dair kendisini haberdar ettiğini belirtti. Başbakan, “Kanuna göre saat 23.00’ten sonra gürültü olmaması gerekir, yani Simeonov yetkileri doğrultusunda hareket ediyor. Konunun tartışılması gerekirse, Meclise taşınması gerekir, orada herkes fikrini söylesin ve milletvekilleri de ona göre karar alsın” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS