Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Petkov: 3 yılda ortalama işçi ücreti 1500 levaya çıkacak

Bakan Petkov: 3 yılda ortalama işçi ücreti 1500 levaya çıkacak

17 Ağustos 2017

Bugün düzenlenen basın toplantısında bakanlığın önceliklerini tanıtan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov, dönemin sonuna kadar asgari işçi ücretinin 650 leva ve ortalama işçi ücretinin ise 1500 leva miktarında olmasının gerçekleştirilebilir hedefler olduğunu söyledi. Öncelikler arasında istihdamın artması ve yüksek emek verimliliğinin yanı sıra kalifiye işgücünün artmasıyla gelirlerin artması da bulunuyor.

Bakan’ın ifadelerine göre bu hedefler işgücü piyasasının eğilimlerine uygundur. Petkov, İstihdam Ajansı verilerine göre işsizlik oranının yüzde 6,7 olarak kaydedildiğini, kayıtlı işsiz sayısının 220 000 civarında olduğunu ve bunun da 2008 yılında başlayan ekonomik krizden önceki işsizlik oranına eşit olduğunu anımsattı.

Bakan, “İşgücü yetersizliği sorunu devam ediyor. Özellikle kalifiye eleman yetersizliği devam ediyor. Bu 220 000 civarında işsizlerin 120 000’i düşük eğitimli kişilerdir, sosyal alanda öngörülen tedbirler de tam olarak bu kişilere yöneliktir. Böylece bütçeden ayrılan kaynaklarla önümüzdeki 4 yıl içinde 50 000 işsiz vatandaşa eğitim verilecek, İnsan Kaynaklarının Gelişimi Operasyonel Programı kapsamında sağlanan kaynaklarla ise en az 100 000 kişi eğitilecek. İş arayan ve işgücü piyasasında aktif olmayan kırılgan kesimlere ait kişiler de bu tür eğitim programlarına dahil edilecek” dedi.

Petkov, bakanlığın 2015 yılında tespit edilen emekli sistemi parametreleri konusunda değişiklik yapmaya niyeti olmadığını vurguladı. Emeklilik yaşı ve prim gün sayısında değişiklik olmayacağını söyledi. Sosyal Sigorta Kodeksi’nde öngörülen 2019 yılı itibariyle emekli olma kararları gereğince ödenecek emekli maaşlarına tavan uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirtti. Emekli ücretlerinin sadece ortalama sigorta gelirinin artmasından dolayı değil, prim gün sayısının artmasının öngörülmesinden dolayı da artacağını kaydetti. Bakan, ekimin sonuna kadar bakanlığın çalışma yeteneği değerlendirmesine dair konsepti hazırlamış olacağını açıkladı.

Biser Petkov, “Sosyal politika alanında başka tedbirler özel ve mesleki yaşamın esnek kombinasyonuna yönelik koşullar yaratılmasıdır” dedi. Bakan, 1 Haziran’dan itibaren annelik izni süresi dolmadan 1 yıldan az bir süre sonra işine dönen bayanların tazminatının yüzde 50’sini almaya devam edeceğini anımsattı. Bu haktan artık 275 bayanın yararlandığı anlaşıldı. İnsan Kaynaklarının Gelişimi Operasyonel Programı kapsamında küçük çocukların bakımına yönelik imkanlar sunan prosedürün başlatılması bekleniyor.

Program kapsamında ayrılan 20 milyon leva çocuğunu kreşe veya anaokuluna gönderme imkanı olmayan işsizlere yönelik harcanacak. Çocuklara yapılan yardımın para olarak ödenmesine ihtiyaç olup olmadığı kararının verilmesinde öğretmenlerin rolünün artırılması öngörülüyor. Şu anda bu tür karar sosyal hizmet işçisi tarafından alınıyor. Çocuk için aile yardımı ödeneğine başvuru işlemleri de kolaylaştırılacak ve çocuk için doğum belgesi verilmesi zorunluluğu kaldırılacak. Çocuk ve Aile Hakkında Kanun da hazırlanacak.

Aile Kodeksi’nde yapılacak değişiklerle çocuk evlat edinmeye ilişkin prosedürlerin iyileştirilmesi bekleniyor. Evlatlık edinilen çocuklar ve evlat edinme adayları için tescil kayıt sistemleri oluşturulması öngörülüyor. Evlat edinme adaylarını değerlendirmesini yapacak ulusal kurul oluşturulacak. Şu anda bu tür kurullar bölgesel düzeydedir ve evlat edinme prosedürleri zorlaşıyor.

Biser Petkov, işverenlerin 23,24 ve 25 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilmesi beklenen asgari sigorta gelirleri belirlenmesine ilişkin müzakerelerin ikinci aşamasına da iştirak etmedikleri halde Bakan’ın şahsında devletin asgari sigorta gelirlerini belirlemek zorunda kalacağını kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS