Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tarım ürünleri işletme sahiplerine 2 milyon avroluk mali yardım

Tarım ürünleri işletme sahiplerine 2 milyon avroluk mali yardım

24 Ağustos 2017

Tarım Gıda ve Orman Bakanlığının internet sitesinde kamuoyu tartışması yapılması üzere yayınlanan yönetmelik taslağına göre tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara destek tedbirine başvuran çiftçilere sağlanacak mali yardım 2 milyon avroya azaltılacak. Proje başvurularına sonbaharda başlanması bekleniyor. Projelere destek için 100 milyon avro miktarında kaynak ayrıldı.

Yeni kurallar ve öncelikler

Şimdiye kadar tarım ürünleri işletme sahipleri 3 milyon avroluk sübvansiyon için başvuruda bulunurlardı, ancak bu tavan tutarının düşürülmesi bekleniyor. Tarım Gıda ve Orman Bakanlığının internet sitesinde yayınladığı yönetmelik taslağına göre en yüksek miktar olarak 2 milyon avro sübvansiyon alınabilir. Bunun temel gerekçesi, bu şekilde daha fazla başvuru sahibinin desteklenmesidir. Bundan başka iki faaliyetin yeni öncelikler olarak belirlenmesi bekleniyor. Bu önceliklere yönelik proje başvurularına öncelik tanınacaktır.
Bir yandan nihai derecelendirmede daha önce bu destek tedbiri kapsamında mali yardım almamış ve en az üç yıllık faaliyeti olan firmalara daha çok puan verilirken öte yandan ürün ihracatı yapanlar teşvik edilecektir. Program kapsamında öncelikli olarak destek verilecek temel sektörler hayvancılık, meyve ve sebze, uçucu yağ bitkileri yetiştiriciliği, organik üretim olmaya devam ediyor.

Sonbaharda 100 milyon levalık destek için proje kabulüne başlanacak

Tarım Gıda ve Orman Bakanlığının takvimine göre Eylül’de başlanacak proje kabulü Ekim ayının sonuna kadar 8 ay sürecek. Destek tedbiri için öngörülen bütçe 100 milyon avro ve bu miktarın harcanmasıyla planlanan mali yardımlar ödenmiş olacak. Aynı zamanda resmi olmayan kaynaklara göre programı izleme komitesinin 20 Temmuz’da yaptığı son toplantısında daha az çekici olan destek tedbirleri için ayrılan kaynakların 70 milyon avroluk bir miktarının tarım ürünleri işletme sahiplerine yönelik destek tedbirine aktarılması kararı alındı. Bunun nedeni an itibariyle Bulgaristan’ın, Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı’nın ara hedefleri konusunda oldukça geri kalmasıdır. Bu hedefler doğrultusunda önümüzdeki yılın sonuna doğru bu yönde 260’tan fazla projenin gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Resmi olmayan bilgiye göre an itibariyle verilere göre 2016 yılında açılan teklif çağrısı kapsamında 190 proje başvurusu onaylandı, oysa Temmuz ayı itibariyle destek ödemesi yapılan projelerin sayısı 40’ın altındadır. Böylece gecikme telafi edilmediği takdirde Bulgaristan, 2018 yılının sonunda kaynak kaybetme riskle karşı karşıya kalabilir.

Tarım ürünleri işlenmesine yönelik kaynaklardan yararlanmakla ilgili problemler idari işlemlerden kaynaklanıyor. Önceki proje teklif çağrısı sırasında yaklaşık 200 milyon levalık bütçe sağlanmışken yatırım maliyeti 1,6 milyar leva olan proje başvuruları yapıldı. Resmi olmayan kaynaklara göre Temmuz ayı itibariyle onaylanan 190 civarında proje başlıca hayvancılık ve meyve ve sebze yetiştiriciliği sektörlerine yöneliktir. Bu sektörler destek tedbirinin öncelikleri arasında yer alıyor. Onaylanan projelerin yaklaşık yüzde 15’i ise öncelikli sektörler arasında bulunan uçucu yağ bitkileri yetiştiriciliğine yöneliktir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS