Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Borovitsa köyünde yapılan mevlide yaklaşık 500 kişi katıldı

Borovitsa köyünde yapılan mevlide yaklaşık 500 kişi katıldı

28 Ağustos 2017

Ardino (Eğridere) İlçesi, Borovitsa (Çamdere) köyü, civar köyler Golobrad (Ali Kösehasanlar), Suhovo (Susuzburun), Kitnitsa (Yatacık), Dedino (Dedeler), Dolno Prahovo (Amatlar) ve Gorno Prahovo (Yukarı Tosçalı) sakinleri, Türkiye ve Batı Avrupa ülkelerinden gelen göçmenler olmak üzere yaklaşık 500 kişi, geleneksel olarak düzenlenen sağlık ve bereketine katıldılar.

Mevlit, Mirovets Mahallesi yakınlarında bulunan Türbeyani adlı yerde yapıldı. Mevlit programı Borovitsa köyü imamı Şevket Saliibrahim başta olmak üzere yerli imamlar tarafından icra edildi. Mevlide katılan herkese Dolno Prahovo köyünden Kazım Feyzullah ve Şaban Hasan tarafından hazırlanan 8 kazan keşkek ve 1 kazan pilav ikram edildi. Kurban eti ve yiyecekler için yapılan masraflar yerli halk ve Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşayan göçmenler tarafından karşılandı. Artan pilav elde kalanlara gönderildi.

1992 yılında Borovitsa köyünden Türkiye’ye göç eden ve halihazırda İstanbul’da ikamet eden 67 yaşındaki öğretmen Recep Azizoğlu, “Bu güzel gelenekte yer aldığım için çok mutluyum. Eş-dost, akraba bir araya toplanıyor. İnsanlar, birbirlerini tanıyor ve birbirine yakınlaşıyor. Gurur duyabileceğimiz ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz bu güzel gelenek sadece bizim yörede yaşatılıyor” diye ifade etti. Recep Azizoğlu mevlide, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde dünyaya gelen eşi Zehra Azizoğlu ile birlikte geldi.

Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram ve Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mümin Gürpınar, mevlidi şereflendirdiler.

Dini merasim Borovitsa Muhtarlığı ve Cami Encümenliği tarafından organize edildi.

Borovitsa Muhtarı Aysel Mehmet, sponsorlara teşekkür etti.

Türbeyanı mevlidinin 50 yılı aşkın geçmişi var ve kalabalık ve bölgede en kalabalık katılım olan mevlitlerden biridir.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS