Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
Kurumlar, okulu terk eden öğrencilerin tekrar okula döndürülmesi için ortak çaba harcayacak

Kurumlar, okulu terk eden öğrencilerin tekrar okula döndürülmesi için ortak çaba harcayacak

29 Ağustos 2017

Kurumlar arası mekanizma ile okulu terk eden öğrenciler tekrar okula döndürülecek. Mekanizma ile okulu terk eden çocukların tespit edilmesi ve tekrar eğitim sistemine kazandırılması için çocukların ve ailelerinin ikna edilmesi hedefleniyor. Bugün Kırcaali Valiliğinde yapılan mekanizma oluşturulmasına yönelik ilk çalışma toplantısına katılanlar, “Kırcaali ilinde 70 öğrenci okula gitmiyor ve okula giden öğrencilerin sayısına göre bu çok az bir sayı olsa da sorun ciddi ve ağır sosyal sonuçlar doğurmadan önce çözülmesi gerekir” diye altını çizdiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kırcaali Valisi Nikola Çanev, “Okuma yazma bilmezlik kalıcı olarak işsizler ordusu oluşmasına neden oluyor. Eğitimsiz kişiler, işgücü piyasasında eşit durumda değil, onlar rekabet edebilir durumda değil, zor entegre oluyorlar, bu ise tüm toplumu kötü etkiliyor” diye vurguladı. Vali, “Eğitim, hükümetin yönetim programında temel öncelikler arasında yer alıyor ve tüm idari birimlerin desteğiyle devletin yeni yetişenlerin eğitim sistemine entegre edilmesine angaje olması gerekir” diye altını çizdi.

Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, “Mekanizma ile okullar, Bölge Eğitim Müdürlüğü, sosyal kurumlar, İş Bürosu, İçişleri Bakanlığı (MVR), Bölge Sağlık Müfettişliği, belediyeler, Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Daire Başkanlığı (GRAO) ve kurum ve birimleri birleştiriyor. Kırcaali ilinde belirlenen 37 bölgede çalışacak gruplar oluşturuldu. Bununla okulu terk edenlerin tekrar okula döndürülmesi ve okulu terk etme riski bulunan öğrencilere yönelik önleyici tedbirler alınması hedefleniyor” diye izah etti.

Katılımcılar, Kırcaali ilinde temel sorunun etnik azınlıklara mensup çocukların göç etmesi ve ebeveynlerde çocuklarının eğitimi konusunda motivasyon eksikliği olduğunu, şimdiye kadar uygulanan kontrol ve ceza mekanizmalarının ise etkili olmadığını ileri sürdüler.

Çocukların zorunlu olan okul ve okul öncesi dönemde okula ve anaokuluna gitmesi ve kalmasına yönelik kurumlar arası mekanizma üyeleri, bilgi alış-verişinde bulunmak ve yeni yetişenlerin yararına somut önlemler alınması için düzenli olarak bir araya gelecekler.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 576


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign