Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda yuvarlak masa toplantısı

Kırcaali’de Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda yuvarlak masa toplantısı

30 Ağustos 2017

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, “Bulgaristan’ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı-Mahiyeti ve Fırsatlar” konulu yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Yuvarlak masa toplantısı Gelişime Dair Yeni Perspektifler Derneği ve Kırcaali Gençlik Bilgilendirme ve Danışma Merkezi tarafından organize edildi. Lise öğrencileri, pedagoglar, eğitim kurumu müdürleri, sivil toplu kuruluşları temsilcileri ve başka davetliler AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında ülkemizin önünde duran sorumluluklar ve zorluklar konusunda yapılan tartışmaya katıldılar.

Çanev, “Bu Bulgaristan’ın AB’nin gündemini belirlemesi ve toplumun gelişmesi açısından ulusal öncelikler olan konuları gündeme alması için bir şanstır” diye altını çizdi.

Forumun katılımcılarını selamlama konuşması yapan Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, “Bulgaristan, Balkanlarda lider konumuna geldi” diye konuştu. Bulgaristan’ın esnek ve etkili AB Dönem Başkanlığına hazırlık yapması ve uzlaşma, rekabet edebilirlik ve uyum temeline dayanan başkanlığı gerçekleştirmesi için kaynaklara ve kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Yuvarlak masa toplantısına resmi konuk olarak katılan Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova’nın Danışmanı Smilena Kostova, “Ülkemiz AB Dönem Başkanlığı görevini Estonya’dan devralarak, 2018 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığını yürütecek. Sofya, en üst düzeyde yapılacak 35 oturuma ve 200’ü aşkın uzman ve çalışma toplantısına ev sahipliği yapacak. Bütçe tahminlerine göre Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı yaklaşık 150 milyon levaya mal olacak. Fakat elde edeceğimiz yararlar kıyaslanamaz, bu çağdaş tarihimizde tarihi bir an” diye izah etti. Slayt gösterisi yapan Kostova, bugün hükümetin Bulgaristan’ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu oluşturulması kararı aldığını bildirdi ve bunu organizasyon çalışmalarına yönelik ciddi bir adım olarak değerlendirdi.

AB Konseyi, AB Komisyonu ve AB Parlamentosu ile birlikte AB’nin önde gelen üç kuruluşundan biridir. Yasama sürecinde aktif olarak yer alan AB Konseyi, uzun vadede politikalar planlayıp koordine ederek, bakanların faaliyetine yardımcı olmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 583


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign