Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Alcomet’in gelirleri yaklaşık yüzde 12 arttı

Alcomet’in gelirleri yaklaşık yüzde 12 arttı

31 Ağustos 2017

Şumnu şehrinde alüminyum ürünler imal eden Alcomet şirketi, yılın ilk yarısında satışlardan elde ettiği gelirleri yaklaşık yüzde 12 artırdı. Bu artışın temel nedeni metalin daha yüksek fiyata satılması ve ürün satış hacminin daha yüksek olmasıdır. Fakat şirketin elde ettiği kazanç yüzde 34’e yakın bir oranla önemli ölçüde azaldı. Bu da malzeme giderlerinin artmasına sebep olan alüminyumun daha pahalı fiyata satılması ve kar marjlarının sınırlandırılmasına yol açtı. Düşük kar elde eden şirket oysa 2016 yılında karını üç kat artırarak kar oranı rekor seviyeye ulaşmıştı.

Piyasa etkisi

Alcomet Şirketinden yapılan açıklamada, şirketin gerçekleştirdiği satışlardan elde edilen gelirlerin yılın ortasına doğru yüzde 12,4 oranında arttığı ve bunun da başlıca Londra Metal Borsası’nda alüminyum fiyatlarının daha yüksek olması ve satış hacminin daha yüksek olmasından ileri geldiği belirtildi. Metalin fiyatının arttığı, şirketin gelirlerinin yüzde 17 oranında artarak 169 milyon levaya çıkmasından da belli oluyor. Fakat faiz ödemeleri için yapılan giderler, karlılığın artması ve dolayısıyla finanse eden bankalarda koşulların iyileştirilmesinden dolayı yüzde 28 oranında azalıyor.

Alcomet’in yılın ilk yarısına ilişkin faaliyet raporuna göre kar oranı yüzde 33,8 oranında azaldı. Önceki yıl bu gösterge bakımından şirketin rekor kırdığı gerçeği de dikkate alınması gerekir. 2016 yılında şirket, karını üç kat artırdı ve kar miktarı 26,7 milyon levaya ulaştı. Yılın ilk yarısında kar oranının azalmasının temel nedeni kar marjlarını sınırlandırmasına sebep olan piyasaya yapılan baskıdır. Şirket, alüminyumun borsasında hisse senedi fiyatlarının gelirleri ve giderleri iki yönlü etkilediği için imalat fiyatından kazanç elde ediyor.

Üretim

Yılın ilk yarısında Şumnu’daki fabrikanın döküm tesisinde yaklaşık yüzde 1,5 oranında daha az alüminyum profiller üretildi. Fakat haddeleme ve baskı ürünlerinin hacmi yaklaşık yüzde 3,5 artırarak, 33,2 bin tona çıktı.

Alcomet’in gerçekleştirdiği satış hacmi, baskı ürünlerinde yüzde 4,7, haddeleme ürünlerinde yüzde 2 ile yüzde 3 arttı. Toplam 34 bin tona yakın ürün satıldı.

Bu yıl özel profillerin satışları önemli ölçüde arttı ve yüzde 19,4 oranına çıktı, diğer profillerin satışlarında da daha az oranda artış var. Faaliyet raporunda, “Özel profillerin satış oranının artması ek mekanik işlemler gören profil siparişlerinin giderek artan payını yansıtıyor. Bu da sürekli bir hedeftir ve şirketin mali sonuçlarının iyileştirilmesi için kaynaktır” deniliyor.

Haddeleme ürünlerde satışların artması başlıca alüminyum yaprak menteşe satışlarının yüzde 12,1 oranında ve alüminyum şerit led profil satışlarının yüzde 9 oranında artmasından kaynaklanıyor. Avrupa pazarında yüzde 15’lik orana sahip olan Alcomet’in ev folyo satışları yüzde 4 arttı. Başka tür folyoların satışlarında düşüş var. Fakat şirket, klima ve soğutma cihazları pazarına yeni bir ürünle görmeyi başardı. Alcomet, iyi kalite parametrelerine sahip ve nihai tüketicilere yönelik yeni ürün üretme çabaları sonucunda ısı değiştiriciler için alüminyum şerit led soğutucu profil üretmeye başardı. 2017 yılının ilk yarısında bu ürünün satışları kaplama folyo ve teknik folyo satışlarının toplamının yüzde 17,5’lik payını oluşturuyor. Bu yıl yeni grup ürün müşterilerine yönelik geri dönüşüm alüminyum folyolar için test çalışmaları başladı. Bu tür ürünlerle şirket, kısa bir süre sonra ambalaj pazarına hakim olmayı hedefliyor.

Yeni ürünler

Son yıllarda şirket giderek geliştirme faaliyetlerine, katma değeri daha yüksek olan ürünler ve her bir müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ürünler geliştirmeye daha çok önem veriyor. Bu amaçla Teknoloji Biriminde çalışan uzmanlardan oluşan ekip genişletildi. 2017 yılında da bu eğilim korunacak. Raporda, “Ek işlem gören alüminyum profillerin payı genişletildi. Tüketicilere yönelik profil delme kesme kalıbı üretimine ilişkin projeye başlandı. Yeni alaşımlar ve yeni haddelenmiş ürünler geliştirme çalışmaları devam ediyor” yazıyor. Şirket, yeni ürünlerin Avrupa pazarında iyi karşılandığını belirtiyor.

Şirketin ana pazarı Almanya olmaya devam ediyor. Alcomet, ürünlerinin yüzde 25’ini Almanya’ya ihraç ediyor. Ardından Polonya, İtalya, İspanya, Bulgaristan, Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya, Danimarka ve Macaristan geliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS