Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Bulgaristan
Pazar Ekonomisi Enstitüsü: Büyük ticaret zincirleri ekonomiyi ciddi ölçüde teşvik ediyor

Pazar Ekonomisi Enstitüsü: Büyük ticaret zincirleri ekonomiyi ciddi ölçüde teşvik ediyor

04 Eylül 2017

Pazar Ekonomisi Enstitüsü (İPİ) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre modern ticaretin ülkemize büyük ekonomik faydaları oluyor. Araştırmada elde edilen verilere göre sektörde olumlu eğilimler gözleniyor. Modern ticaretin giderek rekabet edebilirliği artıyor. Sektöre ait firmaların pazar payları hızla değişiyor.

Modern ticaret, müşterilere hipermarket, süpermarket, indirimli mağazalar ve peşin satış mağazalarına erişim sağlayarak tüm fiyat segmentlerine hitap ediyor.

İPİ’nin araştırması “Modern Ticaretin Bulgaristan’a Girmesinin Görünür ve Görünmez Etkileri: Mitlere Karşı Gerçekler” başlığını taşıyor. Araştırmanın amacı Bulgaristan’daki büyük ticaret zincirlerinin etkilerine dair bir sürü iddiaların gerçekliğinin araştırılmasıdır.

İPİ, son 10 yılda modern ticaretle uğraşan ticaret yapılarının sayısının ve firmaların cirolarının arttığını raporladı. Fakat bunun geleneksel ticareti etkilemediği anlaşıldı. 2012 ve 2015 yılları arası dönemde geleneksel ticaret hacmi rakamlarının değişmediği ortaya çıktı.

Sık sık rastlanan görüşlerden biri, başlıca kendi ürünlerini sattıkları için büyük ticaret zincirlerinin yerli üreticilere zarar vermesidir. İPİ araştırması sonuçlarına göre ise Bulgar tedarikçilerin tedarik ettiği ürünler, zincir mağazalarda satılan ürünlerin toplam hacminin yaklaşık yüzde 60-70’ini oluşturuyor. Araştırma sonuçları, çoğu modern mağazaların sık sık yerli tedarikçilerden temin ettikleri malların dağıtımını gerçekleştirdiğini gösteriyor. Çoğu defa bunun süt, et ürünleri ve tarım ürünleri için geçerli olduğu anlaşıldı.

Böylece büyük zincir mağazalar küçük yerli üreticilere Avrupa ve uluslararası standartlarına uygun üretim yapması konusunda yardımcı oluyor.

Öte yandan İPİ araştırma raporuna göre büyük zincir marketler ülkeye ciddi miktarda yatırım yapıyor. 2015 yılının sonuna doğru perakende ticarete yapılan doğrudan yabancı yatırımları 2,6 milyar levaydı.

Büyük zincir mağazalar kayıt dışı ekonominin azalmasına, vergilerin toplanmasının artırılması, hızlı satılan ürünlere ilişkin anlaşmaların beyan edilmesi ve iş ve sigorta hukukunun gözetilmesine yardımcı oluyor. Yaklaşık verilere göre 2015 yılında büyük zincir marketler yaklaşık 1,4 milyar leva maliyetinde katma değer vergisi ve yaklaşık 170 milyon leva işçi çalıştırma vergisi ödedi.

İPİ raporuna göre büyük zincir marketlerin varlığı yoğun olarak küçük dükkanların iflas etmesi ve iş pozisyonu kapatılmasının etkeni değildir. İstatistik verilere göre 2005 ve 2015 yılları arası dönemde perakende ticarette çalışan sayısı yaklaşık yüzde 12 oranında arttı. Bu durum zincir marketlerin aslında sektörde istihdamın net artışına yol açtığını gösteriyor.

Büyük zincir mağazalarının görevlilerine oldukça yüksek miktarda maaş ödediği ortaya çıktı. İPİ verilerine göre 2015 yılında zincir mağazalarda çalışanların ortalama brüt aylık maaşı 976 levaydı. Bu maaş 9 kişi çalıştıran en küçük şirketlerin ödediği maaşa göre iki misliden fazlaydı.

Araştırma sonuçlarına göre modern ticaretin yayılması, çok sayıda ürün sunulduğu için tüketicinin ürün seçimini olumlu etkiliyor.

Ticaret zincirleri ülkemize sosyal ortamı da etkiliyor. Onların bir kısmı kurslar ve uzmanlık eğitimi hizmeti sundular ve ikili eğitime yönelik pilot programlara katıldı. Bununla birlikte büyük mağazalar, çevrenin korunması ve ülkenin kültürel mirasının korunması gibi toplumsal meselelere daha çok angaje oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 635


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign