Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
İşçiler, dürüst olmayan işverenleri protesto etti

İşçiler, dürüst olmayan işverenleri protesto etti

05 Eylül 2017

Ülkenin değişik yerlerinden başkent Sofya’ya gelen 50 civarında işçi, dürüst olmayan işverenlere karşı Meclis binası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestocular arasında Bobov Dol Maden Ocağı ve Obroçişte Manganez Ocağı’nda çalışan işçiler, Vetren ve Dupnitsa kasabalarından terzi bayanlar, MAX Telecom Şirketi görevlileri ve iflas eden eski Pikadili Marketler Zinciri çalışanları bulunuyor.

Göstericiler, yasal düzenlemelerde öngörüldüğü gibi kendilerine ödenmeyen maaşların, tazminatların ve izin ücretlerinin ödenmesini ısrar etmekte.

Protestocular, işçilerine borcu olan şirketlerin başka şahıslara devredilmesini yasaklayan düzenlemeler yapılmasını talep ettiler. Bununla birlikte işçiler, Ücret Garanti Fonu’na başvuru süresinin 1 yıla uzatılmasını ısrar ettiler. Protestocular, çalışanlara maaş ödenmemesinin suç olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Pikadili Marketler Zinciri eski çalışanı İrina Georgieva, şirketin kendisine iki aylık maaş ödemesi gerektiğini söyledi. Hak ettiği işçilik ücretini alacağına dair ümidini kaybetmeyen Georgieva, “Meclis içindeki milletvekillerin sesimize kulak vereceklerini umuyorum” dedi.

Protesto gösterisinde Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova da hazır bulundu. Protestocuların istemlerinde haklı olduklarını söyleyen Manolova, “İnsanlar, çalışmışlar ve ücret almayı bekliyorlar, fakat işveren kendini gizliyor, şirketi başkasına devrediyor, aynı işyerinde başka bir ad altında çalışıyor veya onlara en yüzsüzce bir şekilde hak ettikleri ücreti ödemeyeceğini söylüyor” dedi.

Manolova’nın ifadelerine göre böyle durumlarda devletin vatandaşların arkasında durması gerekir. Kamu Denetçisi, bu düzensizliklere imkan veren mevzuatta eksiklikler olduğunu belirtti.

Manolova, Meclise yaz tatilinden sonra daha ilk iş gününde kanun tasarısı sunduğunu belirtti. Ancak bu teklifi Mecliste tartışmaları yerine milletvekillerin anket komisyonu kurduklarını söyledi. Sonuçta bu komisyonun tekliflerinin sadece bazılarını Meclise sunduğunu aktaran Manolova, tekliflerden birinin işçilere ücret borcu olan şirketlerin satılmasının yasaklanması olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS