Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kültür Bakanı Boil Banev, Perperikon Arkeolojik Kompleksi’ni ziyaret etti

Kültür Bakanı Boil Banev, Perperikon Arkeolojik Kompleksi’ni ziyaret etti

05 Eylül 2017

Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, Kırcaali’yi ziyaret eden Kültür Bakanı Boil Banev’i karşıladılar. Bakan, Kırcaali’ye yakın bir yükseklikte bulunan Perperikon Arkeolojik Kompleksi’nde yapılan yaz dönemi kazı çalışmalarının 2017 sezonunu kapattı.

Banov, “Bu yıl devlet tarafından Perperikon Arkeolojik Kompleksi’nde kazı yapılması için 180 bin leva sağlandı. Prof. Dr. Nikolay Ovçarov’un arkeolojik ekibi çok başarılı bir sezonu geride bıraktı. Ulusal çapta yapılan kazı çalışmaları için yaklaşık 1 milyon leva harcandı ve böylece 2016 yılına göre iki misli fazla para harcandı” diye altını çizdi. Vali, Doğu Rodoplarda kültür ve tarih turizminin geliştirilmesinin çalışmalarında öncelik olduğunu vurgulayarak, belediyelerin turizme kazandırılması amacıyla Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından desteklenen programlara proje başvurusu yapabilmesi için bölgede bulunan arkeolojik anıtların tapu kayıt belgeleri alması konusunda Bakan’dan destek istedi.

Çanev, Banov’un yasal prosedürler doğrultusunda tapu kayıt belgeleri alınmasına angaje olduğu simge haline gelen 7 anıtı Kültür Bakanlığının dikkatine arz edecek. Perperikon’u ziyaret eden Bakan, turistlerin ilgisinin tükenmediği Perperikon’un bin yıllık tarihe sahip bir arkeoloji fenomeni olduğunu, görüntüsü ve önemi bakımından eşi benzeri olmadığını ve diğer arkeolojik komplekslere örnek olması gerektiğini kaydetti.

Son üç ayda arkeologlar, en büyük ölüler şehrini keşfetmeyi başardılar. Yapılan kazılarda büyük bir antik meydan üzerine kurulmuş 13-14. yüzyıla ait 150'den fazla taş lahit bulunan bir ortaçağ nekropolü bulundu. Nekropol, daha sonraki dönemlerde bir piskopos katedralinin işlevlerini gören 5.yüzyıla ait Rodoplardaki en eski erken Hıristiyan bazilikası bulunan kompleksin güney bölümünde yer alıyor. Ölüler şehrinde çok sayıda bronz mücevher ve para da bulundu.

Kırcaali Valisi ve Kültür Bakanı’nın Perperikon gezisi 2 saatten fazla sürdü. Perperikon Arkeolojik Kompleksi’nde kazı çalışmalarını yöneten Prof. Dr. Nikolay Ovçarov’un rehberliğinde gerçekleştirilen gezide Bakan Banov’a Yardımcısı Ameliya Geşeva da eşlik etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS