Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da elektronik seçim uygulanmasına yönelik analiz çalışması gerçekleştirilecek

Bulgaristan’da elektronik seçim uygulanmasına yönelik analiz çalışması gerçekleştirilecek

06 Eylül 2017

Devlet Başkanı Rumen Radev ile görüşmede bulunduktan sonra basın açıklaması yapan Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) Başkanı İvilina Aleksieva, “15 Kasım’a kadar uzaktan elektronik oylama uygulaması getirilmesine yönelik bir analiz çalışması yapılacak” diye bildirdi.

Cumhurbaşkanı’nın Seçim Yasası’nda uzaktan elektronik oylama uygulaması getirilmesi için öngörülen süreler göz önüne alınarak ZİK’in bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldığı kaydedildi. Aleksieva’nın Elektronik Yönetim Devlet Ajansı ile ortak gerçekleştirdikleri projeyi Radev’e tanıttığı açıklandı. Projeye göre Kasım ayının sonuna kadar dünyada uzaktan elektronik oylamaya yönelik en iyi uygulamalar hakkında ayrıntılı bir analiz gerçekleştirilecek.

Aleksieva, “Bu analizde güçlü ve zayıf yönler, Bulgaristan’da elektronik seçim uygulaması karşısındaki fırsat ve tehditler belirleneceği gibi ulusal uzaktan elektronik oylama sistemi kurulmasına yönelik somut tavsiyelerde bulunulacak” dedi.

ZİK Başkanı, bunun yılın sonuna kadar yapılacağına dair kanaat getirdi. Bu yıl içinde üç simülasyon da yapılacak ve sonrasında bu seçim sistemi pilot uygulama olarak kurulacak. Aleksieva, proje faaliyetlerinin belirlenen süre içinde gerçekleştirildiğini kaydetti.

Aleksieva, Kasım’ın ortasına kadar analiz çalışmasının yapılacağını, tavsiyeler ve simülasyonlar oluşturulacağını belirtti.

ZİK Başkanı’nın ifadelerine göre elektronik oylama sistemi önümüzdeki yıl test edilecek ve başarı kaydedildiği takdirde Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekilliği seçimleri sırasında tüm Bulgaristan vatandaşlarına yönelik elektronik seçim uygulanması gerekecek. Cumhurbaşkanı’nın bu projeyle ilgili bilgi talep ettiği anlaşıldı.

Aleksieva, “Bu analiz hazır olunca biz elektronik seçim sisteminin güçlü ve zayıf yönlerini, riskleri ve onların üstesinden gelinmesi için imkanları belirleyeceğiz ve sonrasında gerekli önlemleri alacağız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 556


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign