Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tuna nehri, Karadeniz ve Ege Denizi arasında hızlı tren koridoru kurulması anlaşması

Tuna nehri, Karadeniz ve Ege Denizi arasında hızlı tren koridoru kurulması anlaşması

06 Eylül 2017

Bulgaristan ve Yunanistan arasında Selanik-Kavala-Dedeağaç-Burgaz-Varna-Rusçuk limanları arasında demiryolu bağlantısının geliştirilmesine ilişkin hükümetler arası anlaşma memorandumu imzalandı. Belge Yunanistan’ın Kavala şehrinde Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski ve Yunan mevkidaşı Christos Spirdis tarafından imzalandı.

Yunanistan’ı ziyaret eden Bulgaristan heyetinin başında bulunan Başbakan Boyko Borisov, memorandumun imzalanmasından sonra, “Bugün Bulgaristan’da en sevilen tarihlerden biri-Bulgaristan Prensliği ile Doğu Rumeli'nin Birleşmesi kutlanıyor. Bu memorandumun imzalanmasıyla bizim bölgede turizm ve iş imkanlarını birleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Borisov, “Bizler de Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevine Balkanlar açısından bakıyoruz. Bu görevi yürüterek Balkanların müreffeh bir bölge olacağını gösterme şansımız var. Bu demiryolu hattı inşaatıyla Tuna stratejisi geliştirme imkanımız olacak” diye yorum yaptı.

Başbakan, Yunanistan ile ülkemizin Balkanlara yönelik ortak bir politika konusunda önemli rol oynayabileceğini düşünüyor.

Borisov, “AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Ekim ayında görüşüp, AB Komisyonu’nun bunu onaylamasını talep edeceğiz. Şimdi hepimiz büyük Avrupa ailesinin bir parçasıyız” dedi.

Borisov, “Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile çok iyi dostuz, aramızda büyük güven var. Endüstrinin, ekonominin ve işin nasıl geliştirileceğine dair örnek olmak istiyoruz. Kim isterse geçmişi konuşsun, biz Tsipras ile bölgenin geleceği hakkında konuşmak istiyoruz. Yuncker’e de bunu diyeceğim” dedi.

Çipras da iki ülkenin AB ve Rusya arasında köprü rolü oynayabileceğini düşünüyor. Çipras, bu tür bir köprü kurulmasını kolaylaştıracak Rusya ile ilgili tarihi bağlantılar olduğunu söyledi.

Çipras, “İşbirliğimizin temel özelliği üçüncü ülkelere yönelik agresif biçimde işbirliği veya başka ülkelere karşı siper kazmak değil. İşbirliğimizle istikrarı güçlendirmek ve daha geniş bir bölgenin kalkındırılmasını hedefliyoruz” diye izah etti.

Aleksis Çipras, “Bölgemizin geçmişte büyük acılara maruz kaldığını ve Avrupa’nın güney sınırı olduğunu unutmayalım. Bu bölge çok önemli bir jeostratejik konuma sahip” diye yorum yaptı.

Yunanistan Başbakanı, “Bizim katkımız olmadan AB, önünde duran bir sürü zorlukların üstesinden gelemez” diye kaydetti.

Memorandum anlaşmasıyla hazırlık çalışmaları ve ulaşım koridorunun iki devlet tarafından ortak yönetilmesi düzenleniyor. Projede Tuna nehri, Karadeniz ve Ege Denizi arasında hızlı tren koridoru ile bağlantı kurulması ve Trans -Avrupa Ulaşım Ağı’nın (TEN-T) parçası olan limanların geliştirilmesi öngörülüyor. Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERTMS) ile kontrol edilecek çift hatlı elektrikli demiryolu hattı kurulacak.

Dev proje Bulgaristan’a yaklaşık 1,7 milyar avroya mal olacak.

Çipras, “Memorandumda hızlı tren koridorunun yönetimini gerçekleştirecek ortak bir kuruluş oluşturulması öngörülüyor” diye açıkladı. Yunanistan Başbakanı, bir dizi önemli konularda olumlu sonuçlar alındığı için Bulgaristan ve Yunanistan arasında işbirliğin son derece önemli olduğunu belirtti. Bu yüzden iki ülkenin başka ülkelere örnek olabileceğini ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS