Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Bulgaristan
İşgücü üretkenliği artmaya devam ediyor

İşgücü üretkenliği artmaya devam ediyor

07 Eylül 2017

2017 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda işgücü üretkenliği yüzde 3,2 oranında arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre yılın ilk çeyreğinde işgücü üretkenliği yüzde 2,6 oranında artış gösterdi. Bu demektir ki, yılın ilk çeyreğine göre üretkenlik artış hızı daha yüksektir. Fakat işgücü üretkenliği, ortalama işçi ücreti artışına göre daha yavaş artmaya devam ediyor.

NSİ, yılın ikinci çeyreğinde ekonomide büyümenin daha ayrıntılı değerlendirmesini yayınladı. Değerlendirmeye göre ekonomik büyüme oranı yüzde 3,6 oranında olup, aynı seviyede kalmaya devam ediyor. Gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) değeri cari fiyatlarla Haziran itibariyle 24,1 milyar levaya ulaşıyor ve böylece ülkede kişi başına Nisan-Haziran döneminde 3,4 binden biraz fazla leva düşüyor.

Saat başına 16 leva

Her bir çalışan saat başına GSYH’ya ortalama 16 leva katkı sağladı. Eğer karşılaştırma yapacaksak, önceki yıl Nisan-Haziran döneminde her çalışan saat başına GSYH’ya ortalama 14,9 leva katkı sağladı.

Yılın ikinci çeyreğinde her çalışan Bulgaristan'daki mevcut mal ve hizmet üretiminden ortalama yaklaşık 6,7 bin leva kazandırdı. Bu rakam yıllık bazda yüzde 7,3 artış olduğunu gösteriyor. Üretkenlik, sanayi sektöründe en yüksek oranda olup, brüt katma değer olarak kişi başına 6,9 bini aşkın levaya ulaşıyor. Bu rakam hizmetler ve tarım sektörlerinde 6 bin leva ve hemen hemen 1,2 bin leva olarak daha düşük seviyededir.

Hane halkı tüketimi büyümeyi yönlendiriyor

Önceki üç aya benzer bir şekilde ekonomiyi yönlendiren başlıca tüketimdir, belirleyici faktör ise hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalardır. Daha yüksek maaşlar, beklentilerin iyileştirilmesi ve istihdamın artması harcamaların yılda yüzde 4,2 oranında artmasına yol açtı. Aynı zamanda hükümet düzeyinde yapılan harcamalar yüzde 2,3 oranında arttı. Böylece toplam tüketim GSYİH’nın yıllık büyümesine 3,3 puan katkı sağladı. Ekonomiyi başlıca tüketimin yönlendirmesinin önümüzdeki yıl da devam etmesi bekleniyor.

Fakat ücretlerin aynı hızda artıp artmayacağı belli değil. 2016 yılının başından beri ortalama işçi ücreti yıllık bazda yüzde 7 ve 10 arasında artış gösterdi. Aynı zamanda üretkenlik 2011 yılından bu yana en yüksek seviye olarak ancak yüzde 4,2 oranında artış gösterdi.

İhracatı yönlendiren bakır ve petrol

Bulgaristan’da daha yüksek gelirler ve işgücü piyasasındaki olumlu eğilimlerle birlikte ithal mal alımı da yüzde 7,7 oranında arttı. İhracat da artıyor, ancak daha düşük hızda-yüzde 6,5 oranında. Böylece net ihracat ekonomik büyümeyi yüzde 0,9 puan düşürüyor ve bu şekilde tüketimin olumlu katkısının bir kısmını telafi ediyor.
2017 yılında ihracat, neredeyse her ay çift basamaklı oranlarda büyüyor. Bunun birkaç nedeni vardır. Bir yandan Avrupa’da ekonomik canlanma Bulgar malları dahi daha çok mal satın alan firmaların ve tüketicilerin tutumlarını etkiliyor. Öte yandan bakır ve petrol gibi temel hammaddelerin uluslararası pazarda fiyatlarının daha yüksek olması satışların değerini önemli ölçüde artırıyor.

İhracat yapan Bulgar şirketleri açısından bu olumlu eğilimin en az yılın sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Brexit, Almanya’da yapılacak seçimler ve İtalya’da siyasi istikrarsızlık risk oluşturuyor ve bu etkenlerin her biri bu ülkelerde tüketici tutumlarını ve dolayısıyla Bulgar firmaların ürettiği mallara ve sunduğu hizmetlere yönelik dış talebi olumsuz etkileyebilir.

Yatırım yok

Yatırım oranı düşük seviyede olmaya devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde brüt sermaye oluşumu önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında azalıyor. Üç aylık bazda yatırımlar yılın ilk üç ayına göre yüzde 2,3 oranında artıyor. Bunun nedeni düşük taban seviyesinin düşük olması olabilir. Fakat yatırım faaliyetlerinde herhangi bir canlanma yaşanmışsa, muhtemelen bu özel sektörde olmuştur, çünkü hükümetin yılın yarısında yaptığı sermaye giderlerinde azalma var.
Bulgaristan Merkez Bankası, yılın ikinci çeyreğine ilişkin ekonomik büyüme değerlendirmesinde yılın sonuna kadar büyük tüketici talebi, firmaların olumlu tutumları, üretimin artması ve giderek üretim kapasitelerinin artması sonucunda yatırımın artacağını tahmin ediyor.

Bazı analistler, beklentilerle yatırım hacmi arasındaki tutarsızlığın nedeninin artışın büyük miktarda sermaye yatırımı yapılmasını gerektirmeyen sektörlerde olması olduğunu düşünüyorlar. Başka analistler ise kadro yetersizliğinin, maaşların artmasının ve hukukun üstünlüğü eksikliğinin yatırımcıları ittiğini ileri sürüyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2303


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign