Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Evsel atık vergisi oranı belirlenmesi konusunda radikal değişiklikler yapılacak

Evsel atık vergisi oranı belirlenmesi konusunda radikal değişiklikler yapılacak

07 Eylül 2017

Meclis Bütçe Komisyonu atık vergisi oranı belirlenmesi konusunda radikal değişiklikler yapılmasına imkan veren kanun tasarısını ilk okumada onayladı. Yeni kurallara göre kirletenin bedelini ödemesi öngörülüyor. Bu aslında evsel atık vergisinde belirgin bir artış olacağı anlamına geliyor.

Kanun tasarısına göre belediye kurumlarının bir adreste ikamet eden kişilerin sayısı, çöp kutularının kapasitesi veya evsel atıkların toplandığı özel torbalara göre evsel atık vergisinin belirlenmesine ilişkin 3 seçenek arasında bir seçim yapması öngörülüyor
.
Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği’ne göre bu kurallar zor uygulanabilir, yasa dışı depolama alanları oluşturulması riski taşıyor, Sofya gibi bazı ilçelerde ise bazı hanelerin ödediği evsel atık vergisinin belirgin bir oranda artmasına yol açabilir.

Maliye Bakan Yardımcısı Boyko Atanasov,”Bunun nedeni katı atık toplama masraflarının yüzde 70’ini firmaların, yüzde 30’unu ise hane halklarının ödemesidir. Değişikliklerle bu oranlar değişecek. Bazı yerlerde evsel katı atık vergisi iki kat zamlanabilir. Evsel atıklara ödenen vergi miktarının üretilen atıklara göre adil bir şekilde belirlenmesi öngörülüyor. Vergi “Kirletenin bedelini ödemesi gerekir” prensibine göre belirlenecek” diye izah etti.

Çevre ve Su Bakan Yardımcısı Krasimir Jivkov, çöplerin ve atıkların ayrı toplanmasında artış olacağını ve 2020 yılına kadar toplanılan atıkların yüzde 50’sinin geri kazanılması planlandığını kaydetti.

Yasa tasarısında geçiş dönemi öngörülmediği gibi yeni kuralların 2019 yılından itibaren uygulanması öngörülüyor. Belediyeler, vergi gelirlerinde gerileme yaşanmaması için daha fazla zaman tanınmasını istiyorlar. Yeni kuralların uygulamaya girmesinin bir yıl ertelenmesi seçeneği var.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS