Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Mart 2018
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da 30 okul, Avrupa Parlamentosu Elçi Okulu olacak

Bulgaristan’da 30 okul, Avrupa Parlamentosu Elçi Okulu olacak

08 Eylül 2017

Avrupa Parlamentosu’nun lise ve meslek okullarına yönelik yeni Elçi Okulları Programı başladı.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Avrupa Parlamentosu, lise ve meslek okullarında okuyan öğrencilere yönelik Avrupa Parlamentosu Elçi Okulları Programı’nı uygulamaya devam ediyor. Programın amacı bu tür okullarda okuyan öğrencilerin AB, AB vatandaşlığı ve parlamenter demokrasi ve AB’nin gündemini oluşturma konusunda aktif olmaları için etkileşimde bulunabilecekleri AB vatandaşlarını temsil eden kurum olarak Avrupa Parlamentosu hakkında bilgilerinin artırılmasıdır.

Bu eğitim-öğretim yılından itibaren program ülke çapında gerçekleştiriliyor. Programa 30 okul katılacak.

Başvuru süresi 5 Eylül’de başladı, başvurular 29 Eylül 2017 tarihinde saat 12.00’ye kadar kabul edilecek. Başvuru işlemi başvuru formunun online doldurulmasıyla gerçekleştiriliyor.

Avrupa Parlamentosu Elçi Okulları Programı aracılığıyla lise öğrencilerine AB vatandaşları olarak sahip olduğu hakları, Avrupa Parlamentosu’nda yer alan temsilcilerinin çalışmaları hakkında bilgi verilmesi ve onların AB’nin siyasal ve demokratik hayatını nasıl etkileyebileceklerini göstermek için çaba sarfediliyor.

İki yıldır Eğitim ve Bilim Bakanlığı programa büyük değer veriyor ve gerçekleştirilmesi konusunda destek veriyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada Bakanlık tarafından programa daha çok okulun katılmasıyla gerek öğrencilerin, gerekse öğretmenlerin yeni bilgi ve beceriler edinmelerine katkı vereceğine dair kanaat getirildi.

İleriye yönelik hedef okullarla Avrupa Parlamentosu Bilgi Bürosu arasında kalıcı ilişkiler geliştirilmesi ve ortaklıklar kurulmasıdır ve AB hakkında bilgi yayanlar olarak sürdürülebilir bir öğretmen ağı oluşturulmasıdır.

Programda yer alan ve programı gerçekleştiren öğrenci ve öğretmenler, AB vatandaşlığından kaynaklanan hakları ve yükümlülükleri ve AB’nde karar alma konusunda Avrupa Parlamentosu’nun oynadığı rolü hakkında bilgi edinecekler.

Bununla AB’nin gençlere sunduğu kendilerini gerçekleştirme fırsatlarının yanı sıra demokrasi sürecinin ve ulusal ve AB seçimlerinde oy kullanmanın öneminin farkında olmalarının garanti altına alınması amaçlanıyor.

Avrupa Parlamentosu Elçi Okulları Programı her bir okulda en az bir öğretmen tarafından yönetiliyor. Bunun karşılığında onlara programın uygulanması, Avrupa Parlamentosu’nun rolü ve faaliyetleri hakkında giriş ve derin öğrenme eğitimi verilecek ve uygun eğitim malzemeleri sağlanacak. Programın sonunda programın gerekliliklerine uyan ve istenilen faaliyetleri gerçekleştiren katılımcı okulları Avrupa Parlamentosu’nun elçi okulları olarak onaylanacak ve özel bir törenle onlara plaket verilecektir. Kendini en iyi temsil eden okulun öğrencilerine Avrupa Parlamentosu’nun Euroscola Programı çerçevesinde Strasburg şehrini ziyaret etme, en aktif öğretmenlere ise Brüksel veya Strasburg şehirlerinde tüm AB ülkelerinden katılacak öğretmenlere yönelik seminerlere katılma imkanı verilecektir.

Mevcut programa katılmak için 29 Eylül 2017 tarihinde saat 12.00’den önce başvuru formunun online doldurulması şarttır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 686


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign