Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5881 Lv.
GBP GBP 2.2429 Lv.
TRL TRL 0.4043 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Mart 2018
HABERLER » Bulgaristan
Obeziteli çocuklar bakımından Bulgaristan Avrupa’da beşinci sırada

Obeziteli çocuklar bakımından Bulgaristan Avrupa’da beşinci sırada

11 Eylül 2017

Bugün yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 15 Eylül’den önce Filibe şehrinde ve Filibe ili çapında bulunan anaokulu, okul ve üniversite yemekhanelerinde denetimler başladı. Denetimler, Gıda Güvenliği Ajansı Filibe İl Müdürlüğü görevlileri tarafından gerçekleştirilecek.

Gıda müfettişleri, okul yemekhanelerine yönelik sıkı hijyen denetimi yapacaklar. Müfettişler, okul binası ve donanımını kontrol edecekleri gibi önceden bulundukları yerine getirilmesi zorunlu olan yazılı tavsiyelerin yerine getirilip getirilmediğini de kontrol edecekler.

Gıda ürünlerinin son kullanma tarihleri ve kökenleri de kontrol edilecek. Denetimlerin amacı eğitim kurumlarının mutfaklarında kullanılan gıda ürünlerinin çocuk beslenmesine yönelik gerekliliklere uyup uymadığının kontrol edilmesidir.

İhlaller tespit edildiğinde eğitim kurumlarına 2000-5000 leva arasında değişen ceza kesilecek. İhlallerin tekrar edilmesi veya kaba ihlaller tespit edildiği durumlarda anaokulu veya okul yemekhanesine kapatma cezası uygulanabilir.

Bu denetimlerle kirli ellerin hastalığı olarak bilinen Hepatit A hastalığının yayılmasının önlenmesi amaçlanıyor. Eğitim kurumlarının yemekhanelerine yönelik sıkı denetimler Eylül ayının sonuna kadar devam edecek.

Ulusal beslenme danışmanı Prof. Dr. Stefka Petrova’nın ifadelerine göre Bulgaristan’da çocuklar şişmanlama (obezite) bakımından Avrupa’da beşinci sırada bulunuyor, bu durum ise yüksek tansiyon ve şeker hastalığı dahi bir sürü kalp ve damar hastalıkları oluşması için ön koşuldur.

Prof. Dr. Petrova, “Okul kantinlerinde şekerli ürünler ve hatta tatlandırıcı içeren gıdalar satılması yasak olmasına rağmen ebeveynler ders aralarında verilen molalarda kahvaltı yapmaları için çocuklarının çantalarına gofret, alkolsüz içecekler ve bir sürü sağlıksız gıdalar koyuyorlar. Bundan başka öğrenciler, okula yakın yerlerde bulunan kantinlerden ve dükkanlardan da bu tür yiyecek-içecekler alıyorlar” dedi.

Prof. Dr. Petrova, okul çevrelerinde bu tür gıdaların satılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte televizyonlarda yayınlanan reklamların da en küçük çocukların yiyecek konusunda tercihleri üzerinde büyük etkisi bulunduğunu ifade etti.

Gıda güvenliği uzmanı, “Bir araştırma sonuçlarına göre çocukların yüzde 50’sinden fazlası televizyonda gördükleri yiyecekleri istiyorlar ve annelerin yüzde 90’ı da çocuğun bu arzusunu yerine getiriyorlar. Buna karşı çıkarak, daha sağlıklı bir beslenme modeli oluşturmayı başaran anneler çok az sayıdadır. Evde beslenme anaokulunda beslenmeyi tamamlamıyor. Yapılan araştırmada annelerin akşam yemeği olarak çocuklarına evde pişirilen bir yemek servis etmedikleri tespit edildi” diye kaydetti.

Prof. Dr. Petrova, yılın sonuna kadar kreş, anaokulları ve okullarda beslenme hakkında yönetmeliklerin güncelleneceğini açıkladı. Yönetmeliklerde değişiklik yapılması üzere oluşturulan çalışma gruplarının tekrar okul çevrelerinde alkollü içeceklerin satışının yasaklandığı gibi kanunlara uygun bir şekilde şekerli ürünlerin satışının da yasaklanmasını ısrar edeceği anlaşıldı.
Prof. Dr. Petrova, bunun için imkan olduğunu ve hatta bazı yerleşim yerlerinde eğitim kurumu çevrelerinde şekerli ürün satışına sınırlama getirildiğini aktardı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 770


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign