Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ile Chikago arasında dostluk köprüsü kuruldu

Kırcaali ile Chikago arasında dostluk köprüsü kuruldu

12 Eylül 2017

Kırcaali’nin Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde bulunan Sanat Evi’nde gerçekleştirilen yaz kültür programına Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chikago şehrinden 7 ve Japonya’dan 1 ressam katıldı. 10 Eylül’de sona eren bu yılki yaz kültür programı “Esnek Fikirler-Eski Dünya, Yeni Dünya” başlığı altında gerçekleştirildi. Ortaklık görüşmeleri, yaratıcılık laboratuvarları, Dıjdovnitsa köyünde Terlik Festivali, sergiler yapılan ve işbirliği için yeni fikirlerin paylaşıldığı program dolu dolu geçti. Çünkü Madan doğumlu Chikago’dan multimilyoner Şefket Çapaciev’in dediği gibi, “o zaman şimdi, zamanı gelince değil”.

ABD’den konuk sanatçılar, 21 Ekim-Kırcaali Günü münasebetiyle Kırcaalilere bir sanat projesiyle sürpriz yapma kararı aldılar. Bu proje sayesinde ressamlar, açık bir kitabın 3-4 metre uzun sayfalarında yazı, resim ve fotoğraflarla misafirperverlikleri ve dünyaya açık oldukları için Kırcaalilere karşı duygularını ifade edecekler. Projeye yönelik çalışmalar başladı, görsel enstalasyon çalışması yapılıyor ve enstalasyonlar çevrimiçi olarak da geliştirilmeye devam edilecek. “Benim Aşkım Kırcaali” başlığı altındaki final proje, 19 Ekim 2017 tarihinde KRIG Sanat Galerisi’nde tanıtılacak. Resmi açılış töreni sırasında ABD’li ve Japonyalı ressamlar, skype üzerinden canlı bağlantı ile Kırcaali’de seyircilerle görüşecekler.

KRIG Sanat Hareketi’nden organizatörler, ”Bu proje Kırcaali ve Chikago arasında köprü kurulması yolunda atılması gereken gelecek adım” diye ifade ettiler.

KRIG Sanat Hareketi tarafından düzenlenen bu yılki Terlik Festivali ve Uluslararası Sanat Ufukları Atölyesi Programı, Eylül ayında Avrupa Birliği’nde (AB) 2017 Avrupa Miras Günleri kutlamaları kapsamında Bulgaristan’da düzenlenen ulusal etkinlik takviminde yer aldı. 2017 Avrupa Miras Günleri’nin Bulgaristan koordinatörü Kültür Bakanlığıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS