Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Bakan Vılçev: Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyor

Bakan Vılçev: Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyor

13 Eylül 2017

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev,”Okul bitiren çok sayıda çocuk Bulgarcayı iyi bilmiyor. Bunun nedeni onların okul öncesi eğitim programına katılmamasıdır. Kreşlerde de çocuklara ilk önce Bulgarca öğretilmelidir ve sonra onların okula düzenli devam etmeleri gerekir” dedi.

Vılçev, hükümetin bütün çocukların düzenli olarak okula gitmesine yönelik bir politika yürütmesi gerektiğini düşünüyor. Bakan, “Çocukların okula gitmemeleri durumunda ebeveynlerine hapis cezası verilmesi gerekmez” diye ifade etti.

Bakan, “Sosyal sebeplerden dolayı okula gitmeyen çocukların oranı giderek azalıyor. Bu olgunun temel nedeni kültüreldir, yani okula gitmek istenilmemesidir” diye kaydetti.

Siyah beyaz ders kitaplarıyla ilgili olarak Bakan, özellikle üst sınıflar için böyle ders kitapların her zaman var olduğunu ve olamaya devam edeceğini söyledi. Ders kitapların öğretmenler tarafından seçildiğini hatırlatan Bakan, öğrencilerin büyük bir bölümünün ders kitaplarının kopyasını çıkardıklarını ve kalitesi oldukça kötü olan siyah beyaz ders kitapları kullandıklarını belirtti.

Krasimir Vılçev, hala okula gittiği ilk günü hatırladığını ifade etti. Bakan, Gabrovo şehrinde ilköğretime ilk ayak bastığını, ilk sınıf öğretmeninin ise sabırlı ve tatlı dilli olduğunu anlattı. Bakan, biyoloji sınavı sonucunda ilk defa zayıf not aldığını unutmadığını dile getirdi.

Bakan, yeni eğitim öğretim yılından itibaren okullarda hemen hemen tüm ders kitaplarının elektronik versiyonu olacağını açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS