Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Petkova: Elektrik hırsızlığına karşı daha sıkı tedbirler uygulanacak

Bakan Petkova: Elektrik hırsızlığına karşı daha sıkı tedbirler uygulanacak

15 Eylül 2017

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Enerji Bakanı Temenujka Petkova,”Bakanlıkta elektrik hırsızlığına karşı daha sıkı tedbirler uygulanması görüşülüyor” diye bildirdi.
Bakan, “Enerji Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısında elektrik çalanlara yönelik daha çok kısıtlayıcı tedbirler öngörülmesi ele alınıyor” diye altını çizdi.

Petkova, “Elektrik faturalarımızda “çalınan elektrik bedeli” yer aldığını göremezsiniz. Öyle bir model oluşturulmuş ki, aslında bu tür giderler elektrik dağıtım şirketleri tarafından karşılanmalıdır. Fakat bedeli kullandığı elektriği düzenli olarak ödeyen aboneler tarafından ödenen elektrik hırsızlığı yapıldığına dair toplumda adaletsizlik hissi oluşuyor” diye belirtti.

Petkova, birilerinin kaçak elektrik kullandığına dair şüpheleri olan vatandaşların derhal bunu yetkili organlara ve elektrik dağıtım şirketlerine ihbar etmeleri çağrısını yaptı.

Bakan, elektrik çalanlara karşı çok sert cezalar uygulanan diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerini örnek gösterdi. Petkova, “Daha yüksek elektrik enerji fiyatı ödenen süre 3 ay değil, bir yıl olarak hesaplanıyor. Şu anda Bakanlıkta ve Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu ile böyle bir önlemle ilgili tartışmalar yürütüyoruz” diye izah etti.

Bakan, “18 Eylül 2017 Pazartesi gününden itibaren Enerji Bakanlığı, ülkede faaliyette bulunan üç elektrik dağıtım şirketi ve Bulgaristan Elektrik İletim Sistemi İşletmecisine (ESO) yönelik sonbahar ve kış mevsimleri için yapılan hazırlıklara ilişkin denetimlere başlayacak. Bu tür denetimler üçüncü yıl yapılacak” diye bildirdi.
Bakan, “İletim ve erişim ücretinin artması sonucunda doğal gaz nihai tüketici fiyatına yapılacak zam aslında yüzde 0,3 ile maksimum yüzde 3,00 oranında olacak” diye kanaat getirdi.

Bakan, “Bulgargaz Şirketi, doğalgaz fiyatının yüzde 7, 29 oranında azaltılmasını talep etti ve genel olarak doğalgaz fiyatı yaklaşık yüzde 4 oranında azaltılacak” diye sözlerine ekledi.
Sonbaharın sonuna kadar Belene Nükleer Enerji Santralinin inşaatına ilişkin maliyeti ödenen reaktörlerin Rusya’dan getirilmesinin beklendiğini aktaran Bakan, “Şu anda Ulusal Elektrik Kurumunda (NEK) görevli uzmanlar Rusya’da bulunuyor. Pazartesi günü teknik donanımın final kontrol çalışmalarına başlanacak. Buraya getirilecek teknik donanım Belene Nükleer Enerji Santrali sahasında depolanacak” dedi.

Enerji Bakanı, “Biz devletin Belene Nükleer Enerji Santrali’nin varlıklarının ayrılması ve milli çıkarın korunmasını garanti edecek özelleştirme prosedürü gerçekleştirilmesine yönelik çalışması gerektiğini düşünüyoruz” diye ileri sürdü.

Bakan, özelleştirme prosedürünün başarıyla tamamlanmaması halinde reaktörlerden birinin Kozloduy Nükleer Enerji Santrali’nin yedinci ünitesi olarak inşa edilmesi seçeneği olduğunu söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS