Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Kırcaali ilinde yaklaşık 14 600 öğrenci yeni eğitim öğretim yılına başladı

Kırcaali ilinde yaklaşık 14 600 öğrenci yeni eğitim öğretim yılına başladı

15 Eylül 2017

Kırcaali Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, “Doğu Rodoplarda öğrencilerin sayısı giderek azalıyor. Eğitim öğretim yılının başladığı bugün dersliklere giren öğrenciler 15 binin altındadır. Bu veriler tahminidir ve geçen eğitim-öğretim yılında Doğu Rodoplarda bulunan okulları bitiren öğrencilerin sayısına ilişkin verilere dayanıyor” diye bildirdi.

Kolev, “Kırcaali ilinde bugün toplam 14 600 civarında öğrencinin okula başlamasını bekliyoruz. Onlar arasında 991 miniğin ilköğretime ilk defa ayak basmasını bekliyoruz. Bu sayının 1000’in üzerinde olmasını umuyorum, çünkü şimdiye kadar 15 Eylül’de yapılan sayımlarda birinci sınıf öğrencileri hiçbir zaman 1000’in altına düşmemişlerdir” dedi.

Kolev, “Birkaç yıldır öğrenci sayısında önemli bir değişiklik yok, ama bir eğitim-öğretim yılında il genelinde 100-200 öğrenci arasında değişen hafif bir düşüş kaydedildi” diye ifade etti.

Bölge Eğitim Müdürü, öğrenci yetersizliğinden dolayı bu eğitim öğretim yılında bazı derslerin ağırlıklı okunduğu bir sınıfın oluşturulmadığını bildirdi. İlçe merkezi Kirkovo (Kızılağaç) köyünde bulunan lise okuluna 7.sınıfı bitirenlerin kabul edildiği bu sınıfın bu eğitim öğretim yılında oluşturulmadığını aktaran Kolev, Momçilgrad (Mestanlı) kasabasındaki meslek lisesinde ise bazı derslerin ağırlıklı okunduğu iki sınıfın birleştirildiğini belirtti.

Yeni 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasına birkaç gün kala Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği il çapında bulunan tüm 75 eğitim kurumunun hijyenik koşullara uyup uymadığını kontrol etti. Toplam 173 denetim sonucunda okullarda ve anaokullarda yapılan kapsamlı tadilatların sona erdiği tespit edildi. Müfettişler, bazı eğitim kurumlarının hijyenik koşullara uymasına yönelik yazılı tavsiyelerde bulundular. Müfettişlerin denetimleri devam edecek. Okul hekimlikleri ve yemekhanelerin de çocukların sağlıklı beslenmesine ilişkin yönetmeliklere uyup uymadığı kontrol edilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS