Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Karapınar’da geleneksel yağmur duası yapıldı

Karapınar’da geleneksel yağmur duası yapıldı

18 Eylül 2017

Ardino (Eğridere) İlçesi’nin Pravdolüb (Hatipler) köyüne yakın bir mevkide bulunan Karapınar adlı yerde 1000’den fazla Müslüman ve Hıristiyan’ı bir araya getiren geleneksel sağlık ve bereket mevlidi yapıldı. Eski Başmüftü Fikri Sali ve Ardino Camii Encümenliği Başkanı Sezer Ayhanov başta olmak üzere yerli imamlar, Kuran-ı Kerim tilaveti sundular ve mevlit okudular. Ardından topluca yağmur duası yapıldı.

Mevlit, Ardino Belediyesi ve Ardino Cami Encümenliği tarafından organize edildi. Dualardan sonra mevlitte bulunanlara Padina (Makmutlu) köyünden usta aşçı Ahmet İbryamov’un pişirdiği 20 kazan etli pilav dağıtıldı. Kurbanlık hayvan için yapılan masraflar Bursa’da ikamet eden göçmenlerden 83 yaşındaki Şahin Yılmaz tarafından karşılandı. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Ardino Belediyesi Genel Sekreteri Müh. Kemal Aliev de mevlide maddi destekte bulundular.

Organizatörler, pilavın bir kısmını hastanede yatan hastalara ve Sığınma Evi sakinlerine gönderdiler. Artan pilav ise mevlide gelemeyen aile fertlerine ulaştırmaları üzere katılımcılara dağıtıldı.

Mevlidi Bursa merkezli Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aydın Yılmaz, Bulgaristan’ın eski Bursa Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz, İstanbul Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgün ve İstanbul Hallarlılar Derneği Başkanı Rıfat Yağcı ve başta Belediye Başkanı Resmi Murat olmak üzere tüm Ardino Belediye yönetimi şereflendirdiler.

Mevlidin organizatörleri, her yıl mevlide mali destek veren yerli iş adamlarına teşekkür ettiler.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS