Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bölge Uzman Doktorlar Komisyonu, ikiye ayrılacak

Bölge Uzman Doktorlar Komisyonu, ikiye ayrılacak

22 Eylül 2017

Bölge Uzman Doktorlar Komisyonu (TELK) sistemine yönelik düzenlemelerde reform yapılmasına ilişkin proje taslağında engellilerin engellik oranının iki ayrı komisyon tarafından belirlenmesi öngörülüyor. TELK Sistemi Reform Konseptinde yürürlükteki modelin etkili olmadığı, TELK raporları ile ilgili kötü uygulamaların olduğu ve sağlık sigorta için ayrılan kaynakların kötüye kullanıldığı belirtiliyor.

Engellilerin engellik oranının iki ayrı komisyon tarafından belirlenmesi öneriliyor. Biri komisyonun engellilik raporu vermesi, diğerin ise Ulusal Sigorta Enstitüsüne (NOİ) bağlı olup, engellilerin çalışma kapasitesini değerlendirmesi öngörülüyor. Hekimler ve engelliler TELK’in ikiye bölünmesine karşı çıktılar ve protestoya hazırlanıyorlar.

Hem engelli maaşı, hem işçi maaşı alma imkanı kişilerin engelli maaşı almaya başvurması için teşvik ediyor Aynı zamanda engelli aylığı bağlanması engellilerin çalışma kapasitesinin değerlendirmesine bağlı değildir.

Engelli kişiler ilk önce engellilik raporu veren komisyon tarafından değerlendirilecek. Standartlar hazırlanacak ve bunun yapılacağı tıp merkezleri akredite edilecek. Daha sonra engelliler, NOİ’ye bağlı engellilerin çalışma kapasitesini değerlendiren komisyon tarafından değerlendirilecek. Bu komisyon onları iş bürolarına, sosyal yardım kurumlarına ve NOİ’ye yönlendirecek.

Engellilerin Entegrasyonu Ulusal Konseyi Başkan Yardımcısı Veska Sıbeva, “Bu aylığı bağlayan kurum kimin, kaç para alacağına karar veremez. Çünkü bütçesine göre kimin engelli aylığı alacağına karar verebilir” diye kesin bir tonla konuştu.

NOİ’ye bağlı engellilerin çalışma kapasitesini değerlendiren komisyonların kararları 5 yıl geçerli olacak. Engellilerin durumu geri döndürülemez olduğu takdirde ömür boyu verilecek aylık bağlanacak. Çalışma gücü kaybı oranı ve çalışma kapasitesi oranı belirlenmesine göre çeşitli haklar doğacak. Sofya TELK’te görevli hekimlerin kurduğu derneğin başkanı Dr. Boryana Holeviç, “Engellilerin büyük bir kısmı engelli aylığı almayacak, çünkü belirli bir çalışma kapasitesine sahiptirler” diye belirtti.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada amacın bu olmadığı ileri sürüldü. Proje taslağında engellinin durumunda değişiklik meydana geldiği halde komisyon raporunun geçerlilik süresi dolmadan önce engelli durumunun değerlendirilmesi öngörülüyor.

TELK Sistemi Reform Konseptinin nihai versiyonun Ekim ayının sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS