Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
İki bin anne, ek ödemeden dolayı erken işine döndü

İki bin anne, ek ödemeden dolayı erken işine döndü

25 Eylül 2017

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre işçi maaşlarına hamile ve annelere ödenen tazminatın yüzde 50’si tutarındaki ek ödemeden dolayı çocuğu 1 yaşını doldurmayan 2000’den fazla anne işine geri döndü. Bu yasal düzenleme annelerin daha tez çalışmaya başlaması amacıyla yapıldı.

Temmuz ayından itibaren 1 yaş altı çocuğu olan kadınların, işine dönmeleri halinde işçi maaşlarına hamile ve annelere ödenen tazminatın yüzde 50’si tutarında ek ödeme yapılıyor. Şimdiye kadar annelik izin süresi dolmadan önce işine geri dönen anneler işçi maaşının yüzde 90’ı oranı tutarındaki tazminat ödeneği alma hakkını kaybederdi.

Temmuz ayından itibaren anneler, doğumdan 4 ay sonra işe döndükleri halde ücretleri yaklaşık bir buçuk maaş tutarında olabilir. Bu düzenlemeden ancak çocukları sosyal hizmetler kurumlarına yerleştirilmemiş anneler yararlanabilir.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, “Annelerin daha tez çalışmaya başlamasını teşvik etmeye yönelik bu politikayı geliştirmek ve hamilelik, doğum ve analık izni olmak üzere düzenlenen tüm izinleri kullanmaları sonucunda annelerin mesleki yeterliliğini kaybetmesini önlemek istiyoruz” diye kaydetti.

Ekim ayından itibaren asgari işçi ücretinin 180 levadan 200 levaya yükseltileceğini hatırlatan Bakan, “Asgari ücretin artırılması kararıyla hükümet yoksulluğun azaltılmasına yönelik kararlı bir adım atmaktadır” dedi.

Bakan, bakanlık tarafından yapılan denetimlerde yaşam koşullarının en kötü olduğu tespit edilen 9 tane sosyal hizmet kurumunun kapatılacağını, bu kurumlarda kalan kişilerin ise sığınma evlerine yerleştirileceğini açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS