Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Yardımcısı Donçev: Memurların bir kısmı işten çıkartılacak

Başbakan Yardımcısı Donçev: Memurların bir kısmı işten çıkartılacak

25 Eylül 2017

Sofya’da “Merkezi İdarenin Örgütlenmesi ve Faaliyetinde Hizmetlerin Paylaşımı İlkesi Getirilmesi” adlı projenin tanıtım konferansı yapıldı. Proje tanıtım konferansında Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi Tony Thompson yer aldılar. Proje, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen İyi Yönetim Operasyonel Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Proje tanıtım konferansında konuşan Başbakan Yardımcısı Donçev, “Memurların bir kısmı gereksiz hale gelecekler. Bakanlıklarda aynı görevlerde bulunan devlet memurları görevden alınacak” diye açıkladı.

Donçev, “Bu memurlar, yeniden eğitilecek, başka pozisyonlara atanacak veya görevden alınacaklar. Bakanlıklardaki ortak birimler ve diğer devlet kurumları tarafından gerçekleştirilebilen faaliyetler muhasebe, kamu ihale yönetimi, denetim, insan kaynakları yönetimi, bilgi teknolojileri, arşivler ve başka faaliyetlerdir” diye izah etti.

Hükümet, değişiklikler konusunda Dünya Bankası ile birlikte çalışıyor. Dünya Bankası, Bulgaristan’ın başka Avrupa ülkelerinden başka Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin deneyiminde faydalanmasını öneriyor.

Nihai amaç, vatandaşlara verilen hizmetler için daha düşük giderler yapılmasıdır.

“En üstün amaç vatandaşa hizmet edilmesidir” diye kaydeden Başbakan Yardımcısı, vatandaşın kurumlar arasında kurye haline gelmemesi gerektiğini belirtti.

Donçev’in ifadelerine göre Bulgaristan, gelişmiş ülkelerin sahip olduğu deneyimden faydalanmaya çalışacak.

Örneğin, daha önümüzdeki yıldan itibaren muhasebe alanında merkezi hizmet birimi olacak. Şu anda kamu siparişleri merkezi birim tarafından veriliyor. Hizmetlerin paylaşımına yönelik modeller de birkaç tanedir.

Donçev, “Gereksiz hale gelecek memurların bir kısmı yeniden eğitim görecekler ve muhtemelen başka birimlere yönlendirilecekler” dedi. Fakat Başbakan Yardımcısı, hala devlet memurlarının kaç oranda azaltılacağını bilmiyor.

Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi Tony Thompson, Bulgaristan’ın başka Avrupa ülkelerinden başka ABD, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin deneyiminden faydalanmasını önerdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS