Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Slavi Trifonov, dürüst siyasetçiler arıyor

Slavi Trifonov, dürüst siyasetçiler arıyor

25 Eylül 2017

Şovmen Slavi Trifonov, basına gönderdiği bir açık mektupla Bulgaristan’ın geleceğini değiştirmek isteyen eğitimli uzmanların kendilerini kamuoyuna tanıtmaları çağrısında bulundu.

Slavi’nin mektubunda şu ifadeler yer aldı: “Bulgaristan’da ve dünyanın değişik yerlerinde bulunan siz Saygıdeğer Vatandaşlar, Bulgaristan’ı yaşamak için harika ve tercih edilen bir yer haline getirecek benzeri görülmemiş bir değişim sürecine iştirak etmek için tarihi bir fırsata sahipsiniz”.

Şovmen, “Kendi alanınızda iyi bir profesyonelseniz, eğitim sahibi iseniz ve kimseye bağımlı olmadan gerçekten ülkeyi değiştirmek istiyorsanız, kendinizi gösterin! ”diye çağrıda bulundu.

Slavi’nin çağrısı, ülkeyi 27 yıllık bataklıktan kurtaracak kişiler aramaya başladığını beyan ettiği partileşmek için siyasi girişim başlattığı açık mektubu doğrultusundadır.

Hatırlatmak gerekirse, geçen yıl şovmen Slavi Trifonov’un ekibinin girişimiyle ülkede siyasal sistemin değişimine ilişkin referandum düzenlenmesi için imza kampanyası gerçekleştirildi. Referandumda hazırlanan soruların bir kısmının yöneltilmesine rağmen Rumen Radev’in Cumhurbaşkanlığı seçildiği Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte ulusal referandum da yapıldı. Radev’in seçimleri kazanmasından dolayı Başbakan Boyko Borisov’un ikinci hükümeti görevden istifa etti ve böylece referandum sorularının Mecliste görüşülmesi uzun zaman aldı.

Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) kararına göre Meclisin referandum sorularını onaylama zorunluluğu yok, ancak referandum katılım oranı soruların Mecliste görüşülmesi için yeterli seviyede yüksektir.

Ancak ne önceki Meclis, bu konuda aktiflik gösterdi, ne de şimdiki Meclis gösteriyor.

Slavi Trifonov, referandum sonuçlarına itiraz etse de, Yüksek Temyiz Mahkemesi itirazını ret etti. Şovmen, bu karara öfke dolu bir mektupla karşılık verdi.

Slavi Trifonov, Meclis binası önünde günlerce protesto gösterisi yaptı ve milletvekillerin görevlerini yerini getirmesini ısrar etti. İkinci hükümeti istifa ettiği gün GERB Genel Başkanı Boyko Borisov, genel olarak partisinin ülkede siyasal sistemin değişimine yönelik fikirleri desteklememesine rağmen girişimi üstleneceğini ve halkın iradesini yerine getireceğini söylemişti.

Slavi Trifonov, siyasi girişimine iştirak etmek isteyen şahısların kendileri hakkında detaylı bilgi verdikleri yazıyı ve iletişim bilgilerini slavi@referendumbg.com elektronik posta adresine göndermelerini rica ediyor.

Slavi mektubunu şu ifadelerle sonlandırıyor: “Cumhuriyet kelimesi Latince'de “res publica” sözcüğünden gelmektedir ve “ortak çalışmalar” demek. Çünkü siyaset pis iş değil, siyasetle uğraşan pis insanlardan dolayı pis iş haline geldi”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS