Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Yapılan denetlemeler deniz turizmini kötü etkiledi

Yapılan denetlemeler deniz turizmini kötü etkiledi

27 Eylül 2017

Turizm Analizleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü Müdürü Rumen Draganov,”Bulgaristan turizmi başarılı bir yaz sezonunu uğurladı. Ağustos’un sonuna kadar ülkemize gelen yabancı turist sayısı 8,3 milyonu aşıyor” diye kaydetti.

Yaz aylarında ülkemize en çok sayıda Avrupa Birliği’nden (AB) turist geldi. Onların çoğu ise Alman’dır. Draganov, “Almanya, bizim için kilit pazar oldu, ancak diğer destinasyonların da hiç birini göz ardı edemeyiz. Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya’dan gelen turistlerin oranı da çok yüksek seviyeye ulaştı. Yaklaşık 200 000 ziyaretçimiz olan Birleşik Krallık ve Avusturya da bizim için çok önemli ülkeler. Yılda 2,5 milyon Yunanlı da ülkemize giriş yapmaktadır” diye izah etti.

Deniz turizmine gelince Rumen Draganov, yılın çok zayıf başladığını hatırlattı. Otelciler ve restorancıların turist azlığından yakındıklarını ve hakikaten Haziran ayında yaklaşık 4000 turist olmak üzere Rus turist sayısında düşüş yaşandığını belirtti.

Draganov, 2017 yılında kesinlikle deniz turizminin durduğunu söyledi. Turizm Analizleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü Müdürü, ”Deniz turizmi, işe yarayan yeni bir yaklaşım sergilenmesini ve yeni bir şekilde turistlerle bağlantı kurulmasını gerektiriyor. Bu yıl Bulgaristan’ın Karadeniz bölgesine karşı çok negatif bir tutum sergilendi-sabahtan akşama kadar denetimler yapıldı. Bazı komisyon başkanları ve başka otoriteler sürekli deniz kıyısında birilerini izlediklerini konuşup durdular ve bu da en yüksek olan devlet düzeyinde negatif bir reklam oldu. Bulgaristan gibi bir ülkenin Karadeniz destinasyonunun pazarlanması ve reklamı konusunda bu kadar geri olması kabul edilemez bir şeydir” diye vurguladı.

Turizm uzmanının ifadelerine göre bu yıl Bulgaristan’da otelcilerin ve restorancıların bu branşlarda çalışanlara ödenen ücretin öneminin farkına vardıklarını gösterdi. Draganov, “2017 yılının sonuna doğru turizm alanında çalışanların maaşlarının yaklaşık yüzde 13 oranında artacağını tahmin ediyoruz. Çoğu otel sahipleri artık otel yöneticilerine ödedikleri maaşın 4000’in üzerinde tutarda olmasına karar verdiler. Bu miktarda bir maaş, büyük şirketlerin yöneticilerinin aldığı maaş haline geldi” dedi. Uzman, kadro eksikliği sorunu turizm okullarında öğrenci sayısının artırılmasıyla değil, maaşların artırılmasıyla çözüleceğini düşünüyor.

Draganov’un ifadelerine göre turizm sektöründe çalışanların maaşlarının artırılması kilit önem taşıyor ve sektörün gelişmesi için bu yolun izlenmesi gerekir. Uzman, geçen yıl önde gelen turizm dernekleri ve otelleri tarafından alınan karara göre turizm alanında çalışanların ortalama işçi ücretinin yükseltilerek, 2026 yılında 1400 avroya ulaşması gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS