Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ardino ‘da en eski caminin restorasyonu için bağış toplanıyor

Ardino ‘da en eski caminin restorasyonu için bağış toplanıyor

27 Eylül 2017

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, bölgede en eski camilerden biri olan Ardino İlçesi’nin Lübino (Ömerler) köyünde caminin restorasyonu için oluşturulan Girişim Komitesi temsilcileriyle görüştü. Görüşmede Lübino köyü muhtarı Sıdkı Ahmet ve köy camisi imamı Rafet Mustafa da hazır bulundu.

Girişim Komitesi Başkanı Salih Bahtiyar, “Bizim için çok kıymetli olan bu dini mabedi restore etmek için girişim başlattık. Doğup büyüdüğümüz yerleri canlandırmak istiyoruz. Burada dünyaya gözlerimizi açtık, çocukluğumuz burada geçti, dostlarımız ve yakınlarımız burada bulunuyor” diye kaydetti. Girişim Komitesi Başkanı, caminin restorasyonu için bağışta bulunmak isteyenlerin Devlet Tasarruf Kasası (DSK) bankasında açılan bağış hesabına bunu yapabileceklerini belirtti.

Belediye Başkanı Resmi Murat, hayırseverlik girişimini başlatan ekibi tebrik etti. Resmi Murat, “Lübino köyü çok güzel, şirin bir Rodop köyüdür. Benim çocukluğumun geçtiği Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünün Tretak Mahallesi, tam bu caminin karşısında bulunuyor. Müslümanların mübarek Ramazan ayında cami minarelerinin ışıklarının yanmasıyla birlikte anne-babamın oruçlarını açtıklarını hatırlıyorum. Bazı insanlar, hayır yapmak için iyi bir kalbe sahiptir. Sizler de onlardansınız ve asil bir ruha sahipsiniz. Camiler dinimizin simgesidir. Sizin girişiminizin ilçede bulunan diğer yerleşim yerleri için bir örnek olmasını umuyorum” diye ifade etti.

Cami iki katlı, ikinci katta kadınlar için ayrılmış bir bölüm bulunuyor. Caminin kuzey kısmındaki yaklaşık 20 metre yüksek minarenin ayrı giriş kapısı mevcut. Bu eşsiz mimari yapı iki asır önce yaklaşık 1808 yılında yerli inşaat ustaları tarafından inşa edilmiştir. Doğu Rodoplarda sadece bu camide ana bölümünün altında bodrum bulunuyor. Cami girişinin önündeki bölümde medresenin kalıntıları bulunuyor. Burada hoca ve imam gibi daha aşağı düzeydeki dinî adamlar yetiştirilirmiş. Medrese daha sonra dini eğitim verilen bir okul olmuş.

Caminin restorasyonu için bağış toplanan Bulgar Levası hesabı

IBAN No: BG88STSA93000024707607

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS