Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6763 Lv.
GBP GBP 2.2021 Lv.
TRL TRL 0.267 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Eylül 2018
HABERLER » Balkanlar
"TÜRKİYE YENİDEN: BÜYÜK MEZUN BULUŞMASI" 25 KASIM 2017, İSTANBUL

"TÜRKİYE YENİDEN: BÜYÜK MEZUN BULUŞMASI" 25 KASIM 2017, İSTANBUL

03 Ekim 2017

Türkiye Mezunlarının Tarihçesi ve Geleneği

Türkiye’nin uluslararası öğrencilere yönelik eğitim politikası, mazisi sadece cumhuriyet dönemine değil yüzyıllar öncesine dayanan bir derinliğe sahiptir. Osmanlı Devleti döneminde Enderun Mektebi ile başlayan Türkiye’de Eğitim projesi, yabancı milletlerden getirilerek sarayda eğitim verilen öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde hükümdar veya yönetici olmaları ile başarılı sonuçlar vermiştir. Enderun Mektebi ile başlayan bu süreç Sultan II. Abdülhamid Han döneminde Aşiret Mekteb-i Hümâyunu, Mekteb-i Sultânî, Tıbbiye ve Harbiye gibi üst düzey okullarda eğitim gören milletlerarası öğrencilerle küresel bir boyut kazanmıştır. Cumhuriyet döneminde de devam eden tek taraflı öğrenci hareketliliği 1990’lı yıllara gelindiğinde dönemin bölgesel gelişmelerinin ışığında yeni bir boyuta bürünerek Büyük Öğrenci Projesi adını almış ve geniş kitlelere ulaşmaya başlamıştır. Son olarak 2012 yılında Türkiye Bursları Projesi ile sistemli ve uluslararası bir boyut kazanan Türkiye’nin öğrenci hareketliliği politikası, gelinen noktada en önemli kamu diplomasisi faaliyetlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Türkiye Burslarının en önemli sonucu ise yetiştirdiği ve mezun ettiği öğrencilerinin kendi ülkeleri ile Türkiye ve Türk halkı arasında kültürel köprü vazifesi görecek aktörler olmalarıdır.

Büyük Mezun Buluşmasının Amacı Nedir?

Türkiye’deki eğitim kurumlarından mezun olup kendi ülkelerinde Türkiye’nin kültürünün, dilinin, insanlarının temsilcileri ve bir nevi kültür elçileri olan Türkiye Mezunları ile Türkiye’yi tekrardan buluşturarak kopmayan bağların güçlendirilmesi ve daha sağlam hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu buluşma vesilesi ile Türkiye ile Türkiye’nin geçmiş yıllarda mezun olan uluslararası öğrencilerinin hasret gidermesinin sağlanması hedeflenmektedir.

Büyük Mezun Buluşmasının Katılımcı Kitlesi Kimlerdir?

Büyük Mezun Buluşması, Türkiye’de eğitim görmüş olan bütün mezunlarımızı kapsamaktadır.

İlgili linkler:
Türkiye Mezunları İnternet Sitesi: https://www.turkiyemezunlari.gov.tr/
Türkiye Mezunları Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/TurkeyAlumni/
Türkiye Mezunları Twitter Sayfası: https://twitter.com/TurkeyAlumni
Türkiye Mezunları Youtube Sayfası: https://www.youtube.com/channel/UC5M5dmyyo4GX61lRKCm4XNw
Türkiye Mezunları Instagram Sayfası: https://www.instagram.com/TurkeyAlumni/

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1151


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS