Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Üst düzey devlet adamlarının ölçüsüz sözleri ülkedeki Müslümanlarda öfke uyandırıyor

Üst düzey devlet adamlarının ölçüsüz sözleri ülkedeki Müslümanlarda öfke uyandırıyor

03 Ekim 2017

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası, 2 Ekim 2017 tarihinde Smolyan (Paşmaklı) şehrinde oturum gerçekleştirdi. Böyle bir oturum ilk defa yapıldı, çünkü Smolyan, Filibe, Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Pazarcık ve Stara Zagora (Eski Zağra) bölge müftülüklerine bağlı bölge İslam şuraları üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen ortak bir oturumdu.

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat S. Ahmet, oturumu ülkede Müslüman cemaatinin yararına etkin bir faaliyet yürütülmesi için Başmüftülük birimlerinin faaliyetinin ve ekip çalışmasının senkronize edilmesine yönelik ileriye doğru atılmış yeni bir adım olarak niteledi.

Oturumun açılışında selamlama konuşması yapan Başmüftü Mustafa Hacı ve Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov da bu ortak oturumun önemini ve Başmüftülük sistemini oluşturan birimlerin kaynaşması için oynadığı rolü belirttiler.

Oturumda ele alınan temel konular bölge İslam şuralarının faaliyeti ve üç ay önce gerçekleştirilen İslami Eğitime Destek Kampanyası’ndan alınan sonuçların analiziydi. Oturumun katılımcıları, bölge İslam şuralarının bölgelere yönelik dini faaliyetle ilgili politikaların belirlenmesinde daha büyük sorumluluk alması ve müftülüklerle Müslüman nüfus arasında köprü kurması gerektiği görüşünde birleştiler.

Başmüftülük Eğitim Bölümü kampanyaya ilişkin rapor tanıttı. Rapora göre bu yıl daha yüksek gelirler elde edildi. 2016 yılında yapılan kampanyada 120 bin leva, bu yılkinde ise 280 bini aşkın leva toplandı. Bu para belirli çevrelerde hoşnutsuzluk yaratmak istenilen ve Başmüftülüğün mali durumunun kötü olduğu bir zamanda İslami eğitimi yararına Müslüman cemaati tarafından verilen güçlü bir destektir. Oturumun katılımcıları tüm bağışçılara şükranlarını ifade ettiler ve kampanyadan elde edilen tüm gelirlerin stotinkasına varıncaya kadar Başmüftülüğün gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesi için harcanacağını ve şeffaf olarak raporlanacağını kaydettiler.

İslami eğitim için bu iyi haberle birlikte oturumda toplumun güvenliği ve huzuru konusunda sorumluluk taşıyan, fakat iyi düşünülmemiş sözleriyle tam aksini yapan üst düzey devlet kademelerinde görevlilerin sözleri de ele alındı. Katılımcılar, henüz gün yüzüne çıkmamış Dinler Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı ile ilgili üst düzey siyasetçilerin ölçüsüz sözlerine karşı kızgınlığını ifade ettiler. Bulgaristan’da Müslüman cemaatinin temsilcileri Yüksek İslam Enstitüsünün geliştirilmesi, Başmüftülüğün mali durumunun güçlendirilmesi ve bazı siyasetçilerin ve analistlerin zor anlayabildiği veya hiç anlamadığı dindarlık ile radikalleşme arasında ayrım yaparak radikalleşmeye karşı tedbir alınmasına yönelik tüm fikirleri destekliyorlar. Bu konular Başmüftülük yönetimi tarafından çok kez ortaya konuldu. Fakat “o zamanın” bazı uygulamalarını anımsatan eğitim özgürlüğünün sınırlandırılması ve sadakat testleriyle demokrasi ve insan haklarının çiğnenmesini andıran sözler ve hareketler, Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke gerçeklerinden uzak ve Müslümanlarda öfke yaratıyor. Bu yüzden sadece lafta değil, hareketleriyle vatana sadakatini ispatlamış Başmüftülük yönetimi, ülkede Müslümanların haklarını demokratik yollarla savunmak için elinden geleni esirgemeyecektir.

Başmüftülük

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS