Künye E-gazete
 
KIRCAALÝ HABER
 15 YAŢINDA
DÖVÝZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arţiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da dörtlü Balkan zirvesi

Bulgaristan’da dörtlü Balkan zirvesi

04 Ekim 2017

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un ev sahipliğinde dün Varna’da Evksinograd Rezidansı’nda Yunanistan ve Romanya Başbakanları Alexis Tsipras ve Mihai Tudose ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç’in katılımları ile dörtlü zirve gerçekleşti. Dörtlü Balkan Zirvesi’nden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Borisov, “Balkanlarda hiç birimizin büyük olmayıp, hepimizin eşit olması konusunda anlaştık. Bu bölgede barış ve refah olması lazım” dedi.

Dörtlü Balkan Zirvesi’nden önce Bulgaristan ve Romanya hükümetleri Evksinograd Rezidansı’nda ortak oturum gerçekleştirdi.

Bulgaristan Başbakanı, 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacak Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığının önemini belirtti. Borisov, “Bizim pozisyonumuz şu ki, bizim bölgeyi düşünmemesi için, sorun oluşturmamamız için AB’ye yardımcı olmak istiyoruz. Yaşadığımız kayıplardan uzlaşma yolunu aramayı öğrendik. Böylece bu bölgede barış işteyen ve bunun önündeki engelleri geride bırakarak refah kuran sorumluluk sahibi siyasetçilerin var olduğu sinyalini veriyoruz” dedi.

Borisov, Sırbistan’ın AB üyesi olmasının doğal birşey olduğunu düşünüyor.

Borisov’un ifadelerine göre aramızda AB üyesi olmayan bir ülke olamaz.

Borisov, “Bu yüzden Sırbistan’ın AB’ye katılma sürecinin hızlandırılması için çalışıyoruz. Bunun olması Balkanlarda ve dünyada güvenliğin yararına olacaktır” diye kesin bir tonla konuştu.

Vuçiç, İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın bağımsızlığı için Pazar günü yapılan referandumla ilgili konuştu. Sırbistan Cumhurbaşkanı İspanya’nın özerk bölgesi ve Kosovo konusunda çifte standart uygulamasından dolayı AB’yi eleştirdi. Vuçiç, “Sırplar, neden bu çifte standartlara kurbanı olduklarını soruyorlar” dedi.

Daha önce dün Borisov ile birlikte Bulgaristan ile Romanya arasındaki Kaynarca –Lipnitsa Sınır Kapısı’nın resmi açılışını gerçekleştiren Romanya Başbakanı Mihai Tudose, “Bulgaristan ve Romanya’nın Sırbistan ile Yunanistan’la olan işbirliğini genişlettik” diye kaydetti.

Tudose, “Bizler Yunanistan ile komşu değiliz, ancak bu ülkeyle ortağız ve onu kendimize yakın hissediyoruz. Hepimizi Balkanların bir parçasıyız, ekonomik ve stratejik çıkarımız aynı. Sırbistan’ın AB’ye katılması bizim çıkarımıza olacak” dedi.

Romanya Başbakanı da Sırbistan ve Bulgaristan ve Bulgaristan ve Romanya arasındaki gaz bağlantılarının önemini belirtti. Tudose,”Başka ülkelerle ilişkilerimizde hepimiz aynı politikayı uygulamalıyız ve tek bir enerji kaynak tedarikçisine bağımlı olmayı önlemeliyiz” diye uyardı. Tudose’un ifadelerine göre zaman kaybetmeyip, başka ülkelere karşı olmayan ortak ulaştırma ve enerji projelerini gerçekleştirmeliyiz.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, “Bu dört ülke olarak bölgenin gelişiminde önemli rol oynayabiliriz” diye kaydetti. Tsipras, Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Batı Balkanlar Zirvesi düzenlemesi girişimini tebrik etti. Yunanistan Başbakanı, dört ülkenin enerji, ulaştırma alanlarında ve güvenlik alanında kriz yönetimi konusunda yapacağı işbirliğine odaklandı. Tsipras, “Konuştuğumuz bu dev projeleri gerçekleştirebilirsek, bu perspektifimizi değiştirecek ve bölgemizin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracak” diye sözlerine ekledi.

Ortak basın toplantısının sonunda Boyko Borisov, Varna’daki Dörtlü Balkan Zirvesi’nin yeni bir Visegrad Dörtlüsü’nün başlangıcı olmadığının altını çizdi. Gelecek Dörtlü Balkan Zirvesi Belgrad şehrinde yapılacak.

FOTO: AA

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS