Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Zorunlu trafik sigortası olmayan 800 bin otomobilin tescili iptal edildi

Zorunlu trafik sigortası olmayan 800 bin otomobilin tescili iptal edildi

06 Ekim 2017

Bulgaristan Sigortacılar Birliği (ABZ) tarafından “Bulgaristan Yolları İçin Barış Antlaşması” konulu konferans düzenledi. Konferansta konuşan İçişleri Bakanlığı (MVR) Trafik Denetleme Genel Müdürü Boyko Ranovski, “Zorunlu olan “Vatandaş Sorumluluk” trafik sigortası olmayan 792 643 otomobilin tescil plakası söküldü. 3 Mayıs’tan Eylül ayının sonuna kadar İçişleri Bakanlığı 865 566 otomobilin tescilini iptal etti. Onlardan 72 923 aracın sahibi zorunlu trafik sigortası primlerini ödeyince araçlar yeniden tescil edildi” diye bildirdi.

Ranovski, “Diğer otomobillerin, belki de büyük bir bölümü artık Bulgaristan sınırları içinde değil ve kayıtlarımızda tescili yok” dedi. Ranovski’nin ifadelerine göre Ocak-Eylül döneminde zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücülere14 716 leva ceza kesildi.

Konferansta konuşan Finansal Denetim Komisyonu (KFN) Başkan Yardımcısı Ralitsa Agayn-Guri, bu ayın sonuna doğru Garanti Fonu ile MVR veri tabanı arasında bağlantı kurulacağını duyurdu. İki kurum arasındaki veri tabanı bağlantısının sigortacıların işini kolaylaştırması bekleniyor.

Sigorta yaptıran kişilerin herhangi bir bilgi vermesi gerekmeyecek ve sadece araç plakası ve denetim kartının numaraları üzerinden gerekli tüm bilgiler online olarak toplanacak. Bu tür bir uygulama zaman tasarrufundan başka dolandırıcılık vakalarının azaltılmasına da imkan verecek.

Sigorta primlerini düzenli ödeyen araç sahipleri teşvik edilecek, onlar sigorta için daha az para ödeyecek.

Azami hız sınırının aşılmasının zorunlu trafik sigortası primi miktarına en büyük etki yapması bekleniyor. Ondan sonra trafik işaretlerine uyulmaması, kırmızı ışıkta geçmek ve hatalı sollama da sigorta miktarına etki yapacak.

Trafik Denetleme Genel Müdürü, geçen yıl 36 çocuğun trafik kazası kurbanı olduğunu ve bu sayının son 6 yılda trafik kazası kurbanı olan çocuk sayısına göre en yüksek olduğunu belirtti. 2017 yılının başından beri yollarda meydana gelen kazalarda 22 çocuğun hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

Konferansın açılışında yaptığı konuşmada Bulgar Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Derneği verilerine atıfta bulunan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, kazada ağır yaralanan bir kişinin tedavisinin yaklaşık 30-50 bin levaya mal olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Petrov’un ifadelerine göre son yıllarda trafik kazalarının azaltılmasına yönelik serbest konuşmaların ve bilgi kampanyalarının ihtiyaç duyulan sonucu vermediğinin ortaya çıktığını kaydetti. Bu yüzden çabaların iki yönde olması gerektiğini söyledi. Bir yandan iyi örneklere odaklanılması ve trafik kazası meydana gelmesine sebep olan sürücülere verilen cezaların artırılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

ABZ Başkanı Svetla Nestorova, Bulgar sigorta şirketlerinin trafik kazası nedeniyle meydana gelen zararlardan dolayı 700 milyon leva tazminat ödediklerini bildirdi.

KFN verilerine göre 2016 yılında zorunlu trafik sigortası primlerinden elde edilen gelirler 621 milyon levaya, ödenen tazminatların miktarı ise 368,5 milyon levaya ulaşıyor. Kasko sigortası yaptıranlar için sigortacıların 317 milyon levadan biraz fazla tazminat ödedikleri açıklandı.

Bu durumda sigorta şirketlerinin trafik kazası nedeniyle meydana gelen zararlar için 700 milyonu aşkın leva ödedikleri anlaşılıyor. Fakat “Hayat” ve “Kaza” sigortaları kapsamında ödenen tazminatlar bu miktara dahil değil, çünkü bu zararların trafik kazalarında meydana gelip gelmediği bilinemez.

Nestorova, “Ödediğimiz tazminatlardan ve maddi hasarlardan ziyade her an trafikte yer alan araçlarda çocuklarımız ve yakınlarımızın bulunmasından dolayı böyle kötü istatistikler olmamalı” diye konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS