Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Öğrencilerin aldığı sağlık raporları için ücret ödenecek

Öğrencilerin aldığı sağlık raporları için ücret ödenecek

09 Ekim 2017

Hekimlerin öğrencilere verdiği hastalık raporları için ücret alınacak. Bulgaria On Air Televizyonunun “Sabah Bulgaristan” programına konuk olan Sofya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Georgi Mindov, bu tür belgenin verilmesinin Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) tarafından ücreti karşılanan temel sağlık paketi teminatı kapsamında yer almadığını kaydetti.

Dr. Mindov, şimdiye kadar bu tür bir belgenin fiyatının eğitim kurumu yöneticisi tarafından alınan bireysel kararla belirlendiğini söyledi.

Dr. Mindov, “Çocuklar için katkı payı ödenmiyor, bunun değişmesini istiyoruz. Ebeveynler bari asgari bir ücret ödesinler” diye belirtti. Çocuk hastalıklarına yönelik hizmetlerin büyük bir bölümünün finanse edilmediğini ve bunun telafi edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çocuklarımız İçin Derneği Başkanı Ema Çernogorska, 18 yaş altı çocukların sağlık sigortası olduğuna göre ebeveynlerinin hastalık raporu ücreti ödememesi için Sağlık Bakanlığının yeniden kaynak dağıtımı konusunda karar alması gerektiğini kaydetti.

Yeni eğitim-öğretim yılı itibariyle ebeveynlerin çocukları için aldığı ailevi sebeplerden dolayı mazeret izni 30 günden 10 güne indirildi.

Çernogorska, “Bu durum ebeveynlerin aile hekimlerinden sahte içerikli sağlık raporu almaya itecek. Katkı payı bir leva tutarında olursa, hiç kimsenin cebini etkilemeyecek. Soru şu ki, her bir sağlık kurumu bu katkı payı tutarını belirleyebilir- bu 2 ve 5 leva da olabilir. Bunun düzenlenmesi lazım” dedi.

Çernogorska, hastalık raporu için değil, muayyene için ücret ödenmesinin daha iyi olacağını düşünüyor.

Dr. Mindov, “Ebeveynlerin daha ziyade sağlık sistemine yeterli miktarda finansman sağlanmadığı için ilgisiz ve sisteme angaje olmaksızın çalışan hekimlerle karşı karşıya kalmalarından dolayı endişe etmeleri lazım” diye vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS