Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sanayi üretiminde artış var

Sanayi üretiminde artış var

09 Ekim 2017

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün(NSİ) Ağustos ayına ilişkin ilk verilerine göre sanayi üretiminde Temmuz ayına göre yüzde 0,4 artış var. Geçen yılın aynı dönemine göre Bulgaristan'daki sanayi üretim endeksi yüzde 4, 9 artış kaydetti.

Sanayi Üretim Endeksi göstergesinin aylık değişimleri önceki aylara göre ülkemizde maden endüstrisinde üretimin yüzde 4,0 oranında arttığını, imalat endüstrisinde ise üretimin yüzde 0,4 arttığını gösteriyor. Sadece elektrik ve ısı enerjisi ve doğal gaz üretiminde ve dağıtımında yüzde 0,7 oranında düşüş kaydediliyor.

Yıllık bazda sanayi üretiminde maden endüstrisinde yüzde 12,9 ve imalat endüstrisinde yüzde 6,4 oranında artış kaydedildi. Yıllık bazda da sadece elektrik ve ısı enerjisi ve doğal gaz üretiminde ve dağıtımında yüzde 3,8 oranında düşüş kaydedildi.

NSİ’nin ilk verileri Ağustos’ta da üretim endeksinin inşaat sektöründe önceki Temmuz ayına göre yüzde 0,9 oranında arttığını gösteriyor. Geçen yılın aynı dönemine göre ise inşaat sektörü üretiminde yüzde 9 artış var.

İnşaat Üretim Endeksi göstergesinin yıllık değişimleri bina inşaatında yüzde 16,9, kamu ve mühendislik inşaatında ise yüzde 0,1 oranında artış olduğunu gösteriyor.

NSİ’nin ilk verilerine göre Ağustos’ta perakende ticarette önceki Temmuz ayına göre yüzde 0,4 oranında artış var. Bu verilere otomobil ve motosiklet ticaretine ilişkin veriler dahil değildir. Geçen yılın aynı dönemine göre ise perakende ticarette yüzde 3 oranında artış var.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS