Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Hastanelerin borcu yarım milyar levanın üzerinde

Hastanelerin borcu yarım milyar levanın üzerinde

10 Ekim 2017

Bulgaristan’da hastanelerin yarım milyar levanın üzerinde borcu var. Vratsa ve Loveç (Lofça) şehirlerinde bulunan hastanelerden başka Vidin, Burgaz ve Stara Zagora (Eski Zağra) hastanelerinin borçları da büyük miktarlardadır.

An itibariyle Sağlık Bakanlığı borç batağındaki hastanelere kredi sağlamak için seçenek arıyor.

Borçları olan en büyük hastanelerin güçlendirilmesine yönelik girişimler de devam ediyor. Loveç Belediye Meclisi gerçekleştirdiği olağanüstü oturumda hastaneye ilişkin katı atık vergisi ve emlak vergisi ödeme suresini uzatma imkanlarını görüştü.

Hastanenin mali durumu kritiktir. Sağlık kurumunda çalışanların maaşları aylarca geciktirildi. Üstelik savcılar hastanede incelemelerde bulunuyor.

Hatırlatmak gerekirse, dün Sağlık Bakanı Nikolay Petrov, bakanlığın kaynak tasarrufu yapılması ve borçlanmayı ve faiz ödemeyi önlemek için yönetim modelini değiştirme çabaları içinde olduğunu anlattı. Bakan, Başbakan Boyko Borisov ile hastanelerin biriken borçlarını ödemesi ve dezavantajlı sözleşmeleri yeniden müzakere etmesi için faizsiz kredi veya düşük faizli kredi çekebileceği destekleme amaçlı bir fon oluşturulması imkanını görüştüğünü söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS