Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6763 Lv.
GBP GBP 2.2021 Lv.
TRL TRL 0.267 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Eylül 2018
HABERLER » Bulgaristan
Günde 10 sığınmacı Bulgaristan’ı terk ediyor

Günde 10 sığınmacı Bulgaristan’ı terk ediyor

12 Ekim 2017

İçişleri Bakanlığı (MVR) verileri, her gün Başbakanlığa bağlı Devlet Mülteciler Ajansı (DAB) kamplarını terk eden 10 sığınmacının Bulgaristan’dan kaçtığını gösteriyor. Sadece Ağustos ayında sığınmacı kabul merkezlerini 262 kişi terk etti. Ayrıca mülteci statüsüne sahip 177 kişi de başka bir ülkeye göç etmeyi tercih etti. Yılın başından beri ülkeyi terk eden sığınmacıların sayısı daha da şaşırtıcıdır. Bu yıl ülkedeki kampları terk eden toplam sığınmacı sayısı 4 343’e çıktı.

Bunun nedeni göçmenlerin burada kendilerini gerçekleştirme imkanı bulamaması ve bu yüzden Batı Avrupa’da bulunan bir ülkeye gitmek için çabalamasıdır. Böylece sığınmacılar başlıca Sırbistan ve Yunanistan sınırına yöneliyor.

Bu eğilim Uluslararası Göç Örgütü tarafından da fark edilmiştir. Örgüt, birkaç gün önce sığınmacıların Bulgaristan’a karşı ilgisinin giderek azaldığını saptayan raporunu açıkladı. Kitlesel göçten başka ülkeye giriş yapanların sayısında da giderek azalma görülüyor.

Örgütün raporunda Bulgaristan’a giriş yapan sığınmacıların geçerli kimlik belgeleri olmaksızın ülkeden çıkış yapmaya teşebbüs ettikleri belirtildi. Onların büyük bir bölümünü oluşturan 1700 kişi Sırbistan sınırında ve 116 kişi Romanya sınırında yakalandı. Ağustos’un sonuna doğru Bulgaristan’a gelen sığınmacılar hala mülteci statüsüne sahip değildi. Bulgaristan’da mevcut sığınmacı kabul merkezlerinin kapasitesi 6300 kişi. Verilere göre Ağustos’un sonunda bu kamplarda 1800 sığınmacı bulunduğu tespit edildi. Bu demektir ki, kısa bir süre önce tıklım tıklım dolu olan kamplar şu anda yüzde 25 oranında doludur.

Sınır Polisi verileri de gösterge niteliğindedir. MVR’den verilen bilgiye göre 1 Ocak-30 Eylül döneminde 6671 yabancı yasa dışı yollardan Bulgaristan sınırından geçmeye çalıştı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu rakam sığınmacı baskısının önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. O zaman Bulgaristan yetkilileri tarafından tutuklanan kaçak göçmenlerin sayısı 36 496 kişiydi. Bu demektir ki, yakalanan kaçak göçmen sayısı altı misli azaldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 432


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS